جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مردم درباره عضویت در FATF چه نظری دارند؟

03:00۰

اکنون که تقریبا همه بر اهمیت عضویت درFATF آگاه شده‌اند، با بررسی مجدد دو لایحه باقی مانده از آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام، نگرانی‌ گروه‌های مختلف درباره نتیجه بررسی‌ها و آینده عضویت ایران بیشتر شده است.

به گزارش اسپات نیوز،  ، ۲۳ بهمن سال ۹۸ بود که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، ادعا کرد که بود و نبود FATF تاثیری در اقتصاد ما ندارد. اما یازده ماه بعد یعنی نهم دی ماه ۹۹ علی ربیعی، سخنگوی دولت، دقیقا برعکس این را گفت. او صراحتا اعلام کرد:« FAFT مستقیم و غیرمستقیم بر تمام مبادلات مالی و تجاری ما تاثیر دارد».

اکنون که تقریبا همه بر اهمیت عضویت درFATF آگاه شده‌اند، با بررسی مجدد دو لایحه باقی مانده از آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام، نگرانی‌ گروه‌های مختلف درباره آینده عضویت ایران بیشتر شده است.

تاجایی که فعالان بازار ارز علت کاهش خرید و فروش در این بازار را انتظار معامله‌گران برای اعلام نتیجه بررسی این لوایح می‌دانند و ظاهرا بورسی‌ها چشمشان به تصمیم مجمع است.

همزمان فعالان بخش خصوصی و فعالان اقتصادی هم که از مدت‌ها پیش منتظر تصویب FATF بودند، حالا معتقدند که تصویب دو لایحه دیگر موجب می‌شود که مواضع اروپا برای حمایت از ایران و بازگشت امریکا به برجام تقویت شود.

نپذیرفتن گل به خودی است

اما مردم درباره عضویت ایران در FATF چه نظری دارند؟ در ادامه تعدادی از نظرات مخاطبان در این باره را می‌خوانید:

« لطفا با تصمیم درست مردم ایران را از بدبختی، گرانی و تحریم نجات دهید»

« پایین اومدن دلار باعث بیشتر شدن قدرت خرید مردم میشه و دولت ما اینو نمیخواد بخاطر هیمنم ب FATF نمیپونده»

« باور کنید FATF به نفع مردم در ارتباط با تبادلات مالی ومبارزه با پولشویی است که ۱۸۰ کشور آن را تصویب کرده حتی روسیه وچین»

« ایران همانند کشورهای دیگر باید بپذیرد»

« حالا مثلا چی میشه این قراداد رو بپذیرن؟ ۱۸۰ کشور قبولش کردن فقط ما موندیم و کره، کل این ۱۸۰ کشور کارشون غلطه فقط ما کارمون درسته؟! واقعا جای تاسفه»

« نپذیرفتن FATF یعنی گل به خودی زدن»

« به نظربنده عضو شدن نفع بیشری دارد»

« بهتره به جای کلی گویی و مخالفت، دلایل منطقی و نتایج مشخص ارائه بشه. تا زمانی که برجام لغو نشده بود وضع اقتصادی کشور نسبتا مناسب بود. پس خود برجام بد نبوده. در مخالفت با FATF هم اگر می‌خواهند نظری بدهند لطفا مستدل صحبت کنند»

« تنها کشورهایی که عضو fatf نیستن ایران و‌ کره شمالی هستن.تا حالا چقدر هزینه نپذیرفتن اینهارو دادیم?»

« یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت گفت بعید میدانم FATF در مجمع تایید شود. همین نگرانی باعث افت بورس شد. در کل تصویب نشدن ّFATF اگر برای مردم گرانی، کمبود دارو و نرخ ارز بالا را دارد برای بعضی ها نون و آب دارد»

« می‌گید آمریکا پول ما رو بلوکه می کنه، چرا پول ۲۰۰ کشور دیگه دنیا رو بلوکه نمی‌کنه ؟!چرا فقط شما در لیست پولشویی fatf هستید و کره شمالی؟! چرا ۲۰۰ کشور دیگر دنیا پذیرفتن و مشکلی هم ندارن پولشونم بلوکه نمیشه؟! چرا fatf رو نمی‌پذیرید؟! چرا کارهایی می‌کنید که تحریم شوید؟»

« تندروهایی از هر جناح که میگن FATF نباید تصویب شود حق دارند چون اونها خودشان که مشکلی ندارند آب طلا هم بخوان در اختیارشان هست ما مردم هم که فدای سر اون‌ها»

 

 

 

 

انتهای پیام

منبع
تجارت نيوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=9945

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com