جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

etf

اولین ETF کشاورزی در بورس عرضه شد

01:47۰

دو صندوق سرمایه گذاری کالای کشاورزی در تاریخ ۱۶ دی ماه ۹۹، در بازار بورس با نمادهای نهال و سحرخیز از زمان آغاز تا ۵ روز کاری ادامه داشت. قابل ذکر است که عرضه کالای کشاورزی تحت عنوان ETF برای نخستین بار است که در حوزه کشاورزی ایران رخ می ‌دهد و با نماد نهال و سحر خیز در بورس قابل معامله است.

به گزارش اسپات نیوز، بر اساس توضیحاتی که حامد سلطانی‌نژاد، رییس بورس کالا در مراسم پذیره‌نویسی ETF کشاورزی داده، سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به‌صورت هر واحد است و واحدهای این صندوق متشکل از کالاهای کشاورزی است که در بورس کالا معامله می‌شود.

همچنین سهامداران با خرید هر واحد از این صندوق در واقع برای کالاهایی مانند پسته، زعفران، کشمش، خرما و زیره سرمایه‌گذاری می‌کنند. صندوق‌های کشاورزی در مرحله اول با حداقل ۱۰ میلیارد تومان و با ۱۰۰ میلیون واحد سرمایه‌گذاری، پذیره‌نویسی می‌شود و در صورت تکمیل واحدها، دوباره سرمایه صندوق افزایش خواهد داشت.

محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با اسپات نیوز در رابطه با اولین ETF کشاورزی گفت: این دو صندوق بر مبنای قراردادهای آتی پذیره‌نویسی شدند و سود و زیان این صندوق‌ها به قیمت آینده محصولات کشاورزی بستگی دارد. معمولا صندوق‌های ETF سود مشخصی برای سهامداران دارند و ریسک این صندوق‌ها کمتر است اما این صندوق به دلیل ریسک زیاد محصولات کشاورزی پرریسک خواهد بود و معاملات این صندوق مشابه صندوق آتی سکه است.

این کارشناس در رابطه با ارزندگی این صندوق گفت: این صندوق برای کسانی که ریسک این بازار را قبول کنند خوب است زیرا توسط متخصصین این حوزه اداره می‌شود. همچنین بر اساس توضیحات رئیس بورس کالا پشتوانه گواهی سپرده اوراق بهادار، کالایی است که در انبار وجود دارد و با استفاده از این ابزار، طرح حمایتی خرید محصولات کشاورزی هم انجام می‌شود.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=10391

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com