جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

پیش‌بینی وضعیت بورس پس از ورود جو بایدن به کاخ سفید

02:00۰

براساس گفته‌های جدید کارشناسان، بازار سرمایه در انتظار حضور رئیس جمهور جدید آمریکا در کاخ سفید است. چراکه ورود او به کاخ سفید و سیاست‎‌هایش هم روند حرکت نرخ ارز در کشور را مشخص می‌کند و هم روند بازار سرمایه را. حالا با توجه به نزدیکی حضور جو بایدن در کاخ سفید، آینده بورس ایران به چه سمتی می‌رود و شاهد چه تغییراتی در آن خواهیم بود؟

به گزارش اسپات‌نیوز، ایمان رئیسی کارشناس بازار سرمایه، می‌گوید که با اتمام دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و حضور بایدن در کاخ سفید بر بازار سرمایه ایران موثر خواهد بود. وی گفت: کاهش نوسان قیمت دلار و برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند بر بورس ایران اثر بگذارد.

به گفته این کارشناس تحولات سیاسی می‌تواند بر دو گروه از نمادها اثر مثبت بگذارد؛ یکی نمادهای خودرویی و دیگری بانک‌ها.

اما به گفته رئیسی، نتیجه انتخابات آمریکا و حضور بایدن در کاخ سفید تنها عامل تعیین‌کننده آینده بازار سرمایه در ایران نیست و عوامل دیگری هم در این میان دخیل است.

به گفته رئیسی، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران و سیاست‌های دولت بعدی، یکی از عواملی است که بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. عامل دیگر نرخ دلار در سال آینده است.

این کارشناس با اشاره به صحبت‌های عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در خصوص اینکه نقدینگی کنترل شده است گفت: در بهترین حالت شاید بتوان گفت نرخ تورم سال آینده ۵۰ درصد می‌شود و این مساله در کنار تورم جهانی می‌تواند بر وضعیت بازار سرمایه تاثیر بگذارد.

به گفته رئیسی نکته امیدوارکننده درباره بورس این است که دیگر از سایه جنگ خبری نیست و با قوت گرفتن احتمال رفع تحریم‌ها، بازار سرمایه می‌تواند توسعه پیدا کند.

این کارشناس بورسی تاکید کرد: «برای پیش‌بینی بازار سرمایه در سال آینده، کمی زود است و عوامل مختلفی از جمله قیمت دلار و انتخابات ۱۴۰۰ می‌توانند روی روند بورس در سال ۱۴۰۰ تاثیر داشته باشد.»

همچنین رئیسی با انتقاد از روند کنونی بورس ایران گفت: ما در بورس به عقب برگشتیم و شرایط بازار سهام مشابه سال ۹۲ و ۹۳ شده است. با توجه به وضعیت کنونی بورس پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۰ رشد شارپی در بورس نداشته باشیم.

اما به گفته او امسال سال متفاوتی برای بازار سرمایه بود و افراد بیشتری نسبت به سال‌های سال قبل در این بازار فعالیت می‌کنند. دولت بعدی با در نظر گرفتن سیاست‌هایی برای توسعه بازار سرمایه، می‌تواند در این بازار به شدت اثرگذار باشد.

انتهای پیام

منبع
تجارت‌نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=10468

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com