جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قیمت گوشت تا پایان سال تغییر نمی‌کند

02:02۰

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور از ثبات بازار گوشت به علت شرایط خوب تولید دام خبر داد.

به گزارش اسپات نیوز، منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور از ثبات بازار گوشت خبر داد و گفت: با توجه به فراوانی تولید و عرضه، در برخی قطعات گوشت شاهد کاهش نسبی قیمت بوده‌ایم.

او افزود: علی‌رغم آنکه به ایام‌پایانی سال نزدیک می‌شویم، به علت شرایط مساعد تولید دام هیچ‌گونه افزایش قیمتی نداشتیم.

پوریان با اشاره به اینکه تولید دام و گوشت کشور در شرایط مناسبی قرار دارد، بیان کرد: اگر اقدامی از جانب سیستم‌های قیمت گذار و تصمیم‌گیر همچون ستاد تنظیم بازار انجام نشود، سال خوبی را پشت سر می‌گذرانیم.

رئیس شورای تامین کنندگان دام میزان واردات گوشت را ناچیز دانست و گفت: واردات گوشت در حد ناچیز، مزیت تولید داخل را نشان می‌دهد، به طوری که امسال هیچ گونه گوشت یخی وارد کشور نشده است و تولید کالا به وفور در داخل انجام می‌شود.

ثبات قیمت در بازار گوشت

او قیمت هر کیلو گوساله زنده را ۳۵ هزار تومان و گوسفند را ۴۵ هزار تومان اعلام کرد و افزود: قیمت کنونی هر کیلو لاشه گوساله ۶۸ تا ۷۰ هزار تومان و گوسفند ۹۲ تا ۹۳ هزار تومان است.

این‌مقام مسئول ادامه داد: با توجه به میزان حجم دامی که در دست دامداران است، انتظار صادرات دام را به علت مازاد داشتیم که به علت آنکه به ایام پایانی سال رسیدیم، این امکان وجود ندارد، به همین خاطر با حجم زیادی از گوشت و دام در کشور روبه‌رو هستیم.

به گفته او، با بازشدن مراکز پرمصرف پیش‌بینی می‌شود که بازار دام و گوشت کشور از رکود خارج شود.

پوریان با بیان اینکه نوسان قیمت خاصی در بازار گوشت نداریم، گفت: همه ساله در فصل زمستان بازار دچار نوسانات شدید قیمت می‌شد که امسال با وجود نبود برخی مشکلات نظیر جابه جایی دام از استانی به استان دیگر افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

کاهش واردات گوشت

این فعال اقتصادی با بیان اینکه ۱۰ درصد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شد، گفت: همه ساله ۱۰ درصد نیاز مصارف صنعتی و پرمصرف‌ها از طریق واردات تامین می‌شد که امسال به ۶ تا ۷ درصد کاهش یافته است.

رئیس شورای تامین کنندگان دام در پایان با اشاره به اینکه واردات گوشت صرفه اقتصادی ندارد، تصریح کرد: با توجه به نوسان نرخ ارز، هم اکنون قیمت هر کیلو گوشت یخی گرید c بالای ۱۱۰ هزار تومان است که با این وجود امکان رقابت با بازار داخل وجود ندارد، بنابراین برای واردکننده صرفه اقتصادی ندارد که واردات انجام دهد. هر چند برخی واردکنندگان در محدوده گوشت گوسفندی حدود ۲ هزارتن و گوشت گوساله ۱۰ هزار تن باید رفع تعهد کنند.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=10516

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com