جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

بازار برتر بورس

بازار برتر بورس سرانجام به کجا رسید؟

02:28۰

در حالی چندین ماه از وعده راه‌اندازی بازار برتر بورس می‌گذرد که موضوع «دامنه نوسان» همچنان با معضلات بسیاری دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.

به گزارش اسپات نیوز، علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس ۶ ماه پیش در این مورد گفته بود: مطالعات مربوط به بازار برتر انجام شده و هروقت شرایط بازار محیا باشد، اقدام به راه‌اندازی آن خواهیم کرد، چراکه شرکت‌هایی برای این بازار انتخاب شده‌اند که به صورت نسبی نسبت به سایر ۳۴۲ شرکتی که در تابلوهای چندگانه بورس تهران هستند، بیشترین شفافیت را دارند و از نقدشوندگی بالایی برخوردارند. بورس شرایط بازار را رصد می‌کند و از آنجا که قرار بود در بازار برتر دامنه نوسان بیشتر شود، هرزمان شرایط محیا شد، این موضوع عملیاتی می‌شود. کار چندان سختی نیست و صرفا نیازمند یک اطلاع‌رسانی به بازار است تا نام شرکت‌ها و تغییر دامنه نوسان به گوش سهامداران برسد.

هرچند که این وعده عملیاتی نشد، در حد حرف باقی ماند و می‌توان در آن به‌وضوح رگه‌هایی از محافظه‌کاری را مشاهده کرد، اما نشان می‌دهد که مدیران ارکان هم در جریان این موضوع هستند که دامنه نوسان به پاشنه آشیل بازار بدل شده است.

شنیده‌ها حاکی از آن است که اکثریت اعضای شورای عالی بورس هم این قانون من‌درآوردی را مضر می‌دانند. بسیاری از کارشناسان بورس به ضرس قاطع مخالف این قانون هستند.

فرهنگ حسینی تحلیلگر بازار سرمایه در این مورد می‌گوید: حجم مبنا و دامنه نوسان همانند یک ترمز عمل کرده و تعدیل این‌ها در این مقطع ضروری است و به هر حال، بازار باید باید بیاموزد تا بر اساس تحلیل خرید و فروش را انجام دهد، نه بر اساس الگوی صف‌نشینی. این پدیده زمانی از بین می‌رود که امکان شکل‌گیری صف به دلیل دامنه بالای نوسان منطقی نباشد.

با این حال در چند اخیر، به جز چند اظهار نظر از برخی مدیران ارکان، هیچ اداره جدی برای پایان پدیده صف‌نشینی دیده نمی‌شود. محدودیت قیمتی برای سهام شرکت‌ها مصداق بازار سرکنگبین فزودن صفراست؛ تصمیمی که به ظاهر برای کاهش هیجان در دو سمت خرید و فروش وضع شده، صف‌های خرید و فروشی را ایجاد می‌کند که موتور پمپاژ بی‌منطقی به بازار است.

صف‌چینی و صف‌نشینی به ابزار اصلی دستکاری قیمتی متخلفان بدل شده و رفتار گله‌ای را ترویج می‌دهد. دامنه نوسان شر است؛ چه در روزهای مثبت و چه در روزهای منفی و نخستین اثر حذف دامنه نوسان استاتیک، تقویت جریان تحلیل و تضعیف خرید و فروش‌های بی‌فاعده است؛ تضعیف جریانی که چشمانش به صف است و سهم خوب برایش سهمی است که صف باشد. در حالی که بدون وجود دامنه نوسان، سهم‌ها طبیعتا خیلی سریع به سطوح ارزندگی نزدیک می‌شوند.

مدیران قبلی که جرات این تصمیم را نداشتند، شاید مدیر بعدی سازمان بورس بداند که بازار به این جراحی نیاز دارد. به قول معروف: مرگ یک بار، شیون هم یک بار!

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=10788

456 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com