جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

عرضه اولیه

رشد چشمگیر عرضه‌های اولیه در سال ۹۹

01:24۰

عرضه‌های اولیه در بازار سرمایه همواره طرفداران خاصی دارند؛ چراکه عمدتا با سود همراه بوده و ریسک بسیار پایینی دارد. همین موضوع موجب شده تا هرساله افراد بسیاری چشم به دست دولت و دیگر شرکت‌ها و نهادها بدوزند تا ببیند کدام شرکت‌ها به صف عرضه در بورس می‌رسند. وضعیت عرضه‌های اولیه در سال ۹۹ نیز با آمارهای جالب توجهی همراه است که در ادامه آن‌ها را از دیده می‌گذرانید.

در ۱۰ ماه نخست سال جاری، ۲۴ شرکت در بورس‌های ایران عرضه اولیه شده‌اند که از این میزان ۹ شرکت در بورس تهران عرضه شدند و ۱۵ شرکت نیز سهم فرابورس بودند.

تعداد کدهای معاملاتی خریدار عرضه اولیه

به طور متوسط طی ۱۰ ماه گذشته بیش از ۴ میلیون کد معاملاتی در هر عرضه اولیه مشارکت داشتند. این در حالی است که این عدد در سال گذشته، ۹۵۰ هزار کد معاملاتی بود.

کمترین و بیشترین سهم‌های اختصاص‌یافته

از بین عرضه‌های اولیه امسال، کمترین تعداد سهم اختصاص یافته مربوط به شرکت «رایان هم افزا» بود که در این عرضه تنها ۶ سهم به هر کد معاملاتی اختصاص یافت. بیشترین تعداد هم مربوط به «شستا» بود که با ۳ هزار و ۶۳۷ سهم به ازای هر کد، بالاترین رکورد را به خود اختصاص داد.

رشد چشمگیر عرضه‌های اولیه در سال ۹۹

نکته جالب اما اینجاست که عرضه‌های اولیه این ۱۰ ماه به اندازه کل عرضه‌های اولیه در سال ۹۸ بوده‌ است. این در حالی است که عرضه‌های اولیه در سال ۹۷ نیز شامل ۲۱ شرکت بود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=10786

456 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com