جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قانون جدید چک

نقره داغ دارندگان چک‌های برگشتی با قانون جدید چک

02:008۰

عامل نادعلی‌زاده سخنگوی اجرای قانون چک که هر چند وقت یک‌بار و معمولا هم‌زمان با اجرای مرحله تازه‌ای از این قانون جزئیات تازه آن را تشریح می‌کند، این بار درباره مجازات‌های سخت‌گیرانه‌ای که برای صاحبان چک‌های برگشتی در نظر گرفته شده توضیح داده و نکاتی هم در مورد ریزه‌کاری‌های ردو‌بدل کردن چک ارائه کرده است.

به گزارش اسپات نیوز، در قانون جدید به افرادی که چک برگشتی دارند، خدمات بانکی ارائه نخواهد شد. بر این اساس، افتتاح حساب جدید بانکی، اعطای کارت بانکی جدید و صدور ضمانت‌نامه ارزی و ریالی و حتی ارائه تسهیلات بانکی نیز از آنان سلب خواهد شد. در این قانون سختگیرانه، اگر شخصی دارای چک برگشتی باشد، به میزان کسری مبلغ چک، وجوهی که در بانک‌های دیگر دارد مسدود شده و تا زمانی که موضوع تعیین تکلیف نشود، حساب‌ها در انسداد باقی می‌مانند.

مسدود شدن تمامی حساب‌ها در صورت اقدام گیرنده

به گفته نادعلی‌زاده، در حال حاضر بر اساس دستورالعمل‌هایی که بانک مرکزی صادر کرده، در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک کمتر از مبلغ آن باشد، دارنده آن می‌تواند از بانک تقاضای کسر وجه چک از سایر حساب‌های انفرادی آن فرد را داشته باشد. اما اگر باز هم وجه چک تکمیل نشد، دارنده چک می‌تواند از بانک درخواست صدور گواهی عدم پرداخت دارای کد رهگیری کند تا با استفاده از آن بتواند در مراجع قضایی، حقوق خود را پیگیری کند.

اجبار ثبت چک در سامانه صیاد

نکته دیگری که در این میان وجود دارد، این است که بر اساس این قانون جدید، صادرکننده چک باید آن را در سامانه صیاد به ثبت رسانده، سپس آن را به گیرنده تحویل دهد. گیرنده نیز باید با مراجعه به سامانه صیاد استعلام لازم را به عمل آورده و از ثبت چک اطمینان به عمل آورد. بر این اساس، اگر مواردی که روی کاغذ چک درج شده با انچه در سامانه به ثبت رسیده تطابق داشته باشد، می‌بایست مراتب تایید خود را اعلام کند. در صورت عدم مطابقت، گیرنده ان باید برگشت چک به صادرکننده آن را اعلام نماید تا اصلاحات مورد نیاز صورت پذیرد. پس از آن که گیرنده مراتب تایید چک در سامانه صیاد را انجام داد، می‌تواند به بانک رفته و آن را نقد کند یا آن را به شخص دیگری منتقل کند.

قانون جدید چک؛ پیچیده اما مطمئن

این بدان معناست که تمام این مراحل باید مورد بررسی قرار گیرد. اگرچه این فرآیند در مقایسه با گذشته پیچیده‌تر شده اما به نظر می‌رسد ضمانت نقد شدن چک را تا حد قابل توجهی افزایش خواهد داد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=10783

456 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com