جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

خدمات ویژه سامانه صیاد

خدمات ویژه سامانه صیاد و پاسخ ۴ پرسشی که باید بدانید

02:00۰

با اجباری شدن ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد، استفاده‌کنندگان از آن پرسش‌های بسیاری را مطرح می‌کنند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به الزام یا عدم الزام وجود چک فیزیکی، خدمات سامانه صیاد، اقدامات لازم در صورت کسری حساب صادرکننده چک و نحوه استفاده مشتریان حقوقی از این سامانه اشاره کرد.

به گزارش اسپات نیوز، صیاد، سامانه‌ای یکپارچه‌ در بانک مرکزی بوده و براساس قانون جدید چک، چک‌های صادر شده، در این سامانه ثبت، تایید و منتقل می‌شوند. در حال حاضر دسترسی به سامانه صیاد از طریق برنامه‌های موبایلی حوزه پرداخت است که آماده ارائه خدمات ثبت، تایید و انتقال چک به صورت اختیاری بوده و فهرست آن‌ها در سایت شاپرک منتشر می‌شود.

۱ – با ثبت اطلاعات، وجود چک فیزیکی ضروری است یا خیر؟

به گفته بسیاری از کارشناسان، وجود فیزیکی چک ضروری است، چراکه سامانه صیاد صرفا بحث پشتیبان‌گیری را بر عهده دارد.

۲ – سامانه صیاد علاوه بر ثبت، تایید و انتقال چک، چه خدماتی را در اختیار مشتریان بانکی می‌گذارد؟

در این سامانه می‎‌توانید وضعیت اعتباری صادرکننده چک را استعلام بگیرید؛ به این صورت که با وارد کردن شناسه ۱۶ رقمی صیادی برگه چک، می‌توانید بررسی کنید شخصی که چک را به شما داده، در سیستم بانکی چک برگشتی دارد یا خیر. البته، این سرویس را می‌توان از سایت بانک مرکزی و سامانه پیامکی ۷۰۱۷۰۱ هم دریافت کنید.

۳ – در قانون جدید اگر حساب صادرکننده چک کسری داشته باشد، چه باید کرد؟

در هنگام مراجعه به شعبه، برای دریافت وجه چک، در صورت کسری مبلغ چک در حساب جاری فرد صادرکننده، می‌توان از بانک درخواست کرد سایر حساب‌های انفرادی آن فرد را در همان بانک بررسی کند و در صورت وجود موجودی در آن حساب‌ها، مبلغ کسری چک را برداشت و چک را پاس کرد.

۴ مشتریان حقوقی چگونه می‌توانند از خدمات سامانه صیاد بهره‌مند شوند؟

مشتریان حقوقی و کسانی که حساب اشتراکی دارند، باید از طریق اینترنت بانک، موبایل بانک و مراجعه به شعبه و سایر ابزارهای دسترسی به سامانه صیاد، برای ثبت، تایید یا انتقال چک خود استفاده کنند؛ چراکه برنامه‌های حوزه پرداخت، صرفاً امکان ارائه خدمت به مشتریان حقیقی و حساب‌های انفرادی را دارند نه مشتریان حقوقی.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=10904

456 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com