جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

تجارت خارجی

سهم چشمگیر چین در تجارت خارجی ایران

02:00۰

تجارت خارجی ایران در سال گذشته تحت تاثیر «کرونا» با کاهش مواجه شد اما به عقیده بسیاری از کارشناسان، «تحریم‌های آمریکا» نیز جزو عوامل بسیار مهمی بود که تجارت خارجی کشور را با کاهش شدید مواجه کرد. بنابر آمارها، در سال گذشته ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا از کشور صادر یا به کشور وارد شد که نسبت به سال ۹۸ این حجم کاهش پیدا کرد. بررسی‌ها حاکی از آن است که چین بیشترین سهم صادرات و واردات را در این سال به خود اختصاص داده است.

به گزارش اسپات نیوز، تجارت ایران در سال ۹۹ با افت مواجه شده، به طوری که صادرات ۶ درصد و واردات نیز ۱۲ درصد نسبت به سال ۹۸ کاهشی بوده است. حجم تجارت ایران در سال ۹۹ به ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن، به ارزش ۷۳ میلیارد دلار رسید. این رقم مجموع صادرات و واردات کشور است که در سال ۹۸، ۱۷۰ میلیون تن بود. بنابراین، در سال گذشته حجم تجارت خارجی ایران حدود ۱۴ درصد کاهش پیدا کرد.

کارنامه صادراتی کشور در سال ۹۹

از کل تجارت ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تنی ایران در سال ۹۹، ۱۱۲ میلیون و ۲۹۳ هزار تن کالا به ارزش ۳۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از کشور صادر شد. بنزین، گاز طبیعی، پلی اتیلن، پروپان و پسته بیشتری اقلام صادراتی ایران در سال ۹۹ بوده‌اند. چین با ۹.۷، عراق با ۷.۳، امارات با ۴.۶، ترکیه با ۲.۵ و افغانستان با ۲.۲ میلیارد دلار، بیشترین سهم از تجارت خارجی کشور در این سال را در اختیار داشته‌اند. گفتنی است، بیش از ۷۰ درصد صادرات ایران به این کشورهای انجام می‌شود.

وضعیت واردات کشور در سال ۹۹

از کل تجارت ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تنی کشور در سال گذشته،  ۳۳ میلیون و ۴۴۸ هزار تن مربوط به کالاهای وارداتی به ارزش ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است. البته، ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن، معادل ۶۰ درصد واردات ایران به ارزش ۱۲ میلیارد دلار، فقط مربوط به کالاهای اساسی بوده است.

عمده‌ترین کالاهای وارداتی ایران نیز به ترتیب ذرت، تلفن همراه، برنج، کنجاله و دانه‌های روغنی، گندم و روغن خام است که از طریق ۵ کشور چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان صورت می‌گیرد.

تشدید تحریم‌های آمریکا و کرونا، ۲ عامل مهم در کاهش تجارت خارجی ایران در سال گذشته بوده‌اند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=10907

456 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com