جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

شبکه نمایش خانگی

پای لنگ کپی‌رایت در پلتفرم‌های آنلاین نمایش خانگی

02:17۰

پلتفرم‌های آنلاین نمایش خانگی در حالی کاربران خود را ملزم به رعایت حقوق کپی‌رایت می‌دانند که خود در حفظ امتیاز خالقان آثار هیچ‌گونه مسئولیتی نمی‌پذیرند.

به گزارش اسپات نیوز، هنر همواره در سبد دوم خانوار قرار داشته و مصرف آن منوط به عواملی چون تحصیلات، درآمد و سلیقه افراد در گذراندن فراغتشان است.

تلویزیون یکی از راه‌های دسترسی خانوار به بخشی از محصولات و فرهنگی و هنری است که شاید بیش از دیگر کالاهای هنری، جنبه سرگرمی نیز داشته باشند. تا چند سال گذشته محتوای قابل پخش این مدیا در کشور در دست صدا و سیما بود و پخش فیلم به سینماها واگذار می‌شد اما با روی کار آمدن سینمای خانگی، فیلم به سبد خانوار پیوست.

همانند تجربه جهانی، نمایش خانگی در ایران با توزیع دی‌وی‌دی آغاز و در ادامه به خدمات اینترنتی منتهی شد. با داغ شدن نمایش خانگی، انحصار در این بازار شکل گرفت، به‌طوری که رقابت شدیدی برای پخش سریال و فیلم را در دو شرکت فعال در کشور شاهد هستیم. اما اعتراض یکی از کارگردانان مطرح تئاتر به ارائه فیلم نمایش‌اش توسط ناشر آن در یکی از پلتفرم‌ها، بسیاری را بر آن داشت تا مجددا نگاهی به سیاست‌ها و سازوکار شرکت‌ها در حوزه کپی‌رایت داشته باشند.

نگاهی به سازوکار کپی‌رایت در ایران

در بند ابتدایی این قوانین، جمله یکسانی درج شده است؛ جمله‌ای مبنی بر این که این شرکت‌های از حق کپی‌رایت برخوردار هستند و در صورت نقض آن در سایت‌های دیگر، کاربران تشویق به اطلاع‌رسانی شده‌اند.

علاوه بر آن، در بند دیگری بیان شده که محتواهای موجود توسط یک تهیه‌کننده و یا شرکت تولیدی فیلم تهیه شده و این شرکت‌ها صرفا بستری برای نمایش این محتواها بوده و نقشی در تولید آن نداشته‌اند. از این رو، مسئولیتی در قبال محتوای ارائه شده ندارند.

اما قانون کپی‌رایت به کنوانسیون برن که یک معاهده بین‌المللی برای حق تکثیر و حق مولف است، مربوط می‌شود. کشورهای جزو این کنوانسیون، پدیدآورندگان آثار هری را شامل کپی‌رایت می‌دانند/ ایران به دلیل عدم عضویت در سازمان تجارت جهانی در این کنوانسیون عضویت ندارد. این عدم عضویت مشکلاتی را برای آثار قابل انتشار ایجاد کرده و فضا را برای سوء استفاده برخی سودجویان فراهم می‌کند.

نمایش فیلم خارجی بدون ریالی هزینه!

اما مساله جایی عجیب می‌شود که ارائه فیلم‌های خارجی در این پلتفرم‌های نمایش خانگی، بدون پرداخت هزینه کپی‌رایت صورت می‌گیرد، در حالی که در طرف مقابل، هزینه تماشای آن از کاربران دریافت می‌شود. علاوه بر آن، با اتفاق پیش‌آمده، واضح است که این پلتفرم‌ها به حقوق خالقان اثر توجه چندانی ندارند؛ اگرچه که بند اول قوانین درج شده در این سایت‌ها، مخاطبان را به رعایت قانون کپی‌رایت ملزم می‌داند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=10911

456 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com