جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

واکسیناسیون کارمندان بانک‌ها

ارزانی تسهیلات بانکی؛ تضمین‌کننده حمایت از تولید؟

01:59۰

وزیر اقتصاد در حالی بانک‌ها را ملزم به پشتیبانی از تولید به واسطه رعایت نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار کرده که به عقیده بسیاری از اقتصاددانان، در شرایط اقتصادی فعلی، هیچ تضمینی برای حرکت تسهیلات به سمت تولید وجود ندارد.

به گزارش اسپات نیوز، وزیر اقتصاد دیروز در نامه‌ای از بانک‌های دولتی خواسته به منظور پشتیبانی از تولید، نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار، یعنی ۱۶ درصد را رعایت کنند. دژپسند تاکید کرده پرداخت نرخ‌های بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار، جزو هزینه‌های مالیاتی قابل قبول نبوده و سازمان امور مالیاتی کشور موظف است مطابق با گزارش سازمان حسابرسی، در خصوص رعایت این موضوع، اقدامات لازم را به عمل آورد.

عباس معمارنژاد، معاون امور بانکی وزیر اقتصاد نیز اعلام کرده سود مصوب برای سپرده‌های یک‌ساله ۱۶ درصد و دوساله ۱۸ درصد است و سقف سود تسهیلات نیز ۱۸ درصد تعیین شده و به میزانی که بانک‌ها سود بیشتر از نرخ مصوب پرداخت کنند، علاوه بر این که به صاحب سپرده سود پرداخت کرده‌اند، مشمول پرداخت مالیات هم می‌شوند.

حرکت نرخ سود سپرده تا مرز ۲۰ درصد

این تصمیم در حالی گرفته شده که در بازار پول نرخ سود سپرده یانک‌ها به شکل غیررسمی تا مرز ۲۰ درصد حرکت کرده و با توجه به این که سرعت رشد نقدینگی همچنان بالاست، حاکم بودن نرخ بهره حقیقی منفی در اقتصاد می‌تواند به راحتی بار دیگر موجب تلاطم در بازارهای مالی و دارایی از جمله ارز، سکه، مسکن و خودرو شود.

تضمین هدایت تسهیلات به حوزه تولید چیست؟

توجیه وزارت اقتصاد در سخت‌گیری نرخ سود در راستای حمایت از تولید است اما سوال اساسی این است که هنگامی که نرخ سود تسهیلات به شکل قابل توجهی از تورم عقب مانده، چه تضمینی وجود دارد که صف ایجاد شده برای تسهیلات، سر از تولید درآورده و موجب سفته‌بازی نشود؟ این پرسشی است که وزارت اقتصاد باید به آن پاسخ دهد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=10961

456 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com