جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

شکایت از کارگزاری

تعداد شکایات از کارگزاران بورس سر به فلک کشید!

02:00۰

بنابر آماری که کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار به تازگی منتشر کرده، در سال گذشته بیش از ۷۰۰ شکایت در بازار سرمایه ایران به ثبت رسیده که بورس اوراق بهادار با ۵۰۰ شکایت، بیشتری دعاوی را به نام خود ثبت کرده است.

به گزارش اسپات نیوز، این روزها همه در بازار سرمایه رخ اعتراضی به خود گرفته‌اند؛ حرفه‌ای‌ها، تازه‌واردها، مدیران، قدیمی‌ها، وزیر، وکیل و رئیس هم ندارد! جلوی شرکت بورس هم که به دلیل دسترسی خوب و فضای مناسب، تبدیل به پاتوق ضرردیدگان شده است. اما شاید بد نباشد بدانید که یک سنگر دیگر هم وجود دارد، سنگری که گویا فقط برخی از آن باخبرند.

کانون کارگزاران به عنوان یکی از ارکان بورس، گزارش شکایات از کارگزاری‌ها در سال ۹۹ را منتشر کرده که نکات جالبی در آن به چشم می‌خورند. اول این که بیشترین شکایات ثبت شده از کارگزاری‌ها، با اختلاف در شهریور اتفاق افتاده است که احتمالا ریشه در آغاز ریزش شاخص‌ها در مردادماه و فروش‌هایی که میسر نشده بود تا کار به شکایت و شکایت‌کشی برسد. جالب‌تر این که بیشترین پرونده‌های مختومه نیز در ماه بعد، یعنی مهرماه به ثبت رسیده‌اند.

سهم بورس‌ها از دعاوی

این گزارش بخش‌های مختلفی دارد، اما یکی از موارد دیگری که توجه را به خود جلب می‌کند، این است که بیشترین دعاوی سال گذشته بر مبنای معاملات صورت گرفته بر تابلوی شرکت بورس بوده است. بعد از آن با اختلاف یک‌سوم معاملات فرابورسی و پس از آن بورس کالا با کمتر از ۵۰ شکایت و در پایان هم بورس انرژی به چشم می‌خورد.

اما ممکن است این پرسش پیش بیاید که این اختلاف بین مشتری و کارگزار بر اساس چه مواردی بوده است.

عمده دلایل شکایت سهامداران از کارگزاری‌ها

بنابر لیستی که کانون کارگزاران منتشر کرده، مطالبه خسارت ناشی از اختلال در سیستم آنلاین کارگزاری، مطالبه خسارت ناشی از معامله بدون درخواست، مطالبه خسارت ناشی از عدم تحویل کالا، استرداد وجه واریزی به حساب کارگزاری، عدم انجام درخواست مشتری و مطالبه سود اوراق بهادار، مطالبه وجه ناشی از بدهی معاملاتی مشتری، رفع فریز سهام و مطالبه خسارت ناشی از آن، مطالبه خسارت ناشی از عدم شرکت در افزایش سرمایه و …به عنوان مهم‌ترین دلایل مشتریان از کارگزاری‌ها به چشم می‌خورند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=10947

456 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com