جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مذاکرات وین

مذاکرات هسته‌ای وین تحت تاثیر حادثه نظنز قرار می‌گیرد؟

02:00۰

با حمله خرابکارانه رژیم صهیونیستی به تاسیسات هسته‌ای کشور، بسیاری پیشنهاد خروج از مذاکرات هسته‌ای وین با اعضای ۵+۱ را می‌دهند؛ پیشنهادی که البته با استقبال چندانی، حتی از سوی تندروها روبه‌رو نشده است.

به گزارش اسپات نیوز، شهریار حیدری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این مورد می‌گوید: دنیای امروز دنیای گفت‌وگو است؛ بالاخره در حال حاضر بحث‌های دیپلماسی در دنیا متداول و مرسوم هستند و در دنیای دیپلماسی نیز هیچ موقع نباید از مذاکرات فرار و عقب‌نشینی کرد. بنابراین، چون موضع ما در قبال برنامه هسته‌ای و برجام شفاف است، هیچ عبایی از مذاکره و گفت‌وگو نداریم. اما این گفت‌وگو از سال ۲۰۱۵ تا به امروز استمرار داشته و بیش از ۱۸ جلسه در این ارتباط در نهادهای بین‌المللی از جمله وین تشکیل شده و طرف مقابل ما خواستار ادامه گفت‌وگو و بازگشت به برجام بوده است. طبیعتا اگر از این گفت‌وگو عقب‌نشینی کنیم، در نهادهای بین‌المللی برای ما تبعاتی به همراه خواهد داشت و در این شرایط اگر مذاکره نکنیم، برگ برنده در اختیار طرف‌های برجامی خواهد بود.

وی افزود: اما اگر وارد مذاکرات شویم، دست بالا را خواهیم داشت؛ چراکه از ۲۰۱۵ تا به امروز شفاف‌سازی کرده‌ایم، در برجام باقی مانده و مانند آمریکا از برجام خارج نشده، به تعهدات برجامی خود عمل کرده و کشورهای مقابل هستند که آن را نقض کرده‌اند. اتفاقا جمهوری اسلامی با اقتدار، قدرت و یک پشتوانه قانونی در برجام ظاهر می‌شود و در واقع این کشورهای طرف برجام هستند که باید امتیاز بدهند تا به برجام بازگردیم.

حیدری عنوان کرد: استراتژی جمهوری اسلام تعریف شده و مشخص است و آن را به‌طور شفاف اعلام کرده است. منطق حاکم بر گفت‌وگو هم همین است تا تمامی تحریم‌های به یکباره برداشته شوند و ما هم برای شفاف‌سازی به برجام بازگردیم.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: توقف مذاکرات به صلاح نیست و این منطق، منطق درستی نیست؛ چراکه برخلاف گذشته، دست بالا از آن جمهوری اسلامی است.

انتهای پیام

منبع
اکوایران
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=11095

456 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com