جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

افزایش نرخ تورم احاره بها

رکورد بالاترین نرخ افزایش اجاره‌بهای سالانه شکسته شد!

03:24۰

نرخ تورم اجاره بهای استان‌های به ترتیب سمنان، البرز، گلستان و خراسان جنوبی، از نرخ تورم اجاره بها در تهران نیز بیشتر بوده است. 

به گزارش اسپات نیوز، در زمستانی که گذشت اجاره بها در کل کشور به طور میانگین حدود ۴/۵ درصد نسبت به پاییز افزایش یافت. البته استان لرستان با رشد ۱.۲ درصدی در زمستان نسبت به پاییز کمترین رشد را میان ۳۱ استان کشور به خود اختصاص داد. استانهای خراسان جنوبی، سمنان، البرز و گلستان گوی سبقت را از استان تهران ربودند. 

برآوردهای مرکز آمار از رشد ۵/۲ درصدی اجاره در تهران حکایت دارد. اما به استناد آمار، حال مستاجران در ۴ استان بدتر از تهران بوده است. 

حال مستاجران استان خراسان جنوبی چیزی شبیه مستاجران تهرانی است. این استان هم مثل تهران تورم ۵/۲ درصدی را در اجاره بها به ثبت رساند. 

اما مستاجران سمنانی وخیم‌ترین حال را در بین ۳۱ استان کشور دارند. اجاره بها در این استان به طور میانگین نسبت به پاییز ۱۰/۵ درصد افزایش پیدا کرده است. 

البرزی‌ها هم حال بهتری نسبت به سمنانیها نداشتند. اجاره نشینان در این استان ۹/۱ درصد اجاره بیشتری نسبت به پاییز پرداخت کردند و حال بد مستاجران گلستانی هم از اجاره‌نشینان تهرانی بدتر بود. مستاجران این استان ۵/۵ رصد بیشتر از پایییز اجاره پرداخت کردند. 

بدین ترتیب کمترین نرخ تورم اجاره بها در لرستان و بیشترین آن در سمنان بوده است.

رکورد جدید رشد اجاره سالانه

اما رشد اجاره سالانه رکورد جدیدی به ثبت رساند. تورم ۴ فصل منتهی به زمستان ۹۹ با ۲۷/۵ درصد رکورد بالاترین تورم اجاره بها از سال ۹۵ تا کنون را شکست. تورم نقطه‌ای اجاره بهای واحدهای مسکونی زمستان ۹۹ هم در ۴ سال گذشته کورد دار بود. 

انتهای پیام   

منبع
اکو ایران
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=11371

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com