جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

نرخ اجاره بها

سقف نرخ اجاره ثابت ماند؛ همان ۲۵ درصد!

04:00۰

امسال نیز همانند سال گذشته، نرخ افزایش اجاره بر ۲۵ درصد ثابت مانده است. 

به گزارش اسپات نیوز، مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری بیان کرد: امسال هم همانند سال گذشته افزایش۲۵ درصدی برای نرخ اجاره تعیین شده است. 

وی افزود: طبق دستور ستاد ملی مقابله با کرونا تا سه ماه بعد از پایان کرونا مالکان باید قراردادهای اجاره مستاجران را تمدید کنند و حق تخلیه ملک را ندارند. 

او اضافه کرد: امسال بازار اجاره گیج است و هنوز وضعیت کنونی بازار اجاره، خرید و فروش برای مردم و اصناف هم مشخص نشده است. 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه بسیاری از خریداران معتقد هستند که بازار مسکن به سمت کاهش قیمت حرکت می‌کند، ادامه داد: بسیاری از فروشندگان اعلام میکنند که در آستانه انتخابات بازار مسکن دچار افزایش قیمت خواهد شد؛ بنابراین تمایلی به خرید و فروش و یا معامله ندارند. 

خسروی توضیح داد: بررسی‌های صورت گرفته و پیش بینی‌ها نشان دهنده آن است که قیمت‌ها روندی کاهشی دارند و بازار اجاره و همچنین بازار خرید و فروش به سمت آرامش و کاهش قیمت حرکت می‌کند. 

وی اعلام کرد: تمامی معاملات مسکن که در مشاوران املاک انجام می‌شوند باید از طریق کد رهگیری صورت گیرند و هیچ مشاور املاکی حق ندارد بدون کد رهگیری اقدام به انجام معامله کند. به گفته مشاوران املاک بازار آرام است و به سمت ثبات قیمتی حرکت می‌کند. 

او در توضیحات تکمیلی خود گفت: طبق دستور ستاد ملی مقابله با کرونا تمامی مشاوران املاک از هفته گذشته تعطیل هستند و هیچ مشاوری حق ندارد در این ایام فعالیت صنفی داشته باشد. 

چندی پیش محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و محمود محمود زاده معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بودند: تمامی قراردادهای اجاره به دلیل تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا امسال تمدید شد می‌شود، اما هنوز سقف نرخ برای بازار اجاره تعیین نشده و همزمان با شروع فصل نقل و انتقال، ستاد ملی مقابله با کرونا سقف نرخ اجاره‌بها را اعلام خواهد کرد. 

نرخ افزایش اجارهبها در زمستان ۹۹ 

در فصل زمستان ۱۳۹۹متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای خانوارهای واحدهای مسکونی که تمدید قرارداد داشته‌اند،  برابر با ۳۸.۶ درصد بوده است. 

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل زمستان ۱۳۹۹ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر با ۲۷.۵ درصد است. 

این در حالی است که مرکز آمار از افزایش ۴.۴ درصدی شاخص قیمت اجارهبهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری در فصل زمستان سال ۹۹ خبر داده است. 

انتهای پیام

منبع
دنیای اقتصاد
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=11460

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com