جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

واریزی های دولت

چه واریزی‌هایی از اردیبهشت در راه است؟

06:57۱

مردم از گروه‌های مختلف منتظر دریافت واریزی‌هایی متفاوتی از جمله یارانه، حقوق بازنشستگان، سود سهام عدالت، پول فروش سهام عدالت و یارانه بنزین هستند که قطعی‌ترین آن یارانه بنزین است که در پایان هفته آینده پرداخت خواهد شد. 

به گزارش اسپات نیوز، دولت در چند وقت اخیر در بعضی از واریزیهایش تاخیر داشته است لذا مردم منتظر هستند تا هر کدام از این مبالغ را به زودی دریافت کنند. 

یارانه معیشتی بنزین 

این یارانه قطعی‌ترین واریزی است که مشمولان آن می‌توانند منتظر آن باشند. طبق زمان‌بندی سازمان برنامه‌ و بودجه باید در روز پنجشنبه آینده به حساب سرپرستان خانوار واریز ‌شود. 

مبلغ این یارانه متناسب با تعداد اعضای خانوار بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان متغیر است و ۶۰ میلیون نفر مشمول دریافت این یارانه معیشتی هستند.  

حقوق بازنشستگان اجتماعی 

علی رغم این که انتظار میرفت تا روز ۳۱ فروردین حقوق تمام بازنشستگان تامین اجتماعی واریز شود، این اتفاق نیفتاد و برخی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران همچنان منتظر دریافت حقوق خود هستند. 

سازمان تامین اجتماعی درباره علت تاخیر در واریز حقوق بازنشستگان توضیح داد: به خاطر اعمال افزایش حقوق‌های مجدد و احکام جدید مستمری‌بگیران مابین سازمان تامین اجتماعی با بانک رفاه مشکل تامین مالی به وجود آمده است که باعث شده حقوق گروه‌هایی از بازنشستگان واریز نشود. 

همین موضوع سبب شده که واریز حقوق برخی از کارمندان هم با تاخیر همراه باشد، اما همه این واریزیها احتمالا تا چند روز آینده انجام می شود. 

سود سهام عدالت 

سود سهام عدالت باید نهایتا در اسفند به حساب سهامداران واریز می‌شد اما فقط ۵۰ درصد اول آن در روزهای پایانی سال پرداخت شد. 

همچنین قرار بود ۵۰ درصد دوم نیز تا قبل از ماه رمضان واریز شود، این در حالی است که ۱۰ روز از این ماه می‌گذرد و هنوز خبری از سود سهام نیست. 

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در این باره توضیح داد: براساس صحبت‌های انجام شده قرار بر این است تا براساس تعاملات صورت گرفته، مرحله دوم سود در ماه مبارک رمضان به حساب افراد واریز شود. 

یعنی مسئولان بورسی تا ۲۰ روز دیگر فرصت دارند که این سود را برای بیش از ۴۵ میلیون نفر واریز کنند. 

کارت سهام عدالت 

این وام قرار بوده در اردیبهشت ماه در بیشتر بانک‌ها قابل دسترس باشد. طبق این طرح دارندگان سهام عدالتی که تاکنون هیچ سهمی را از سبد سهامشان نفروخته باشند می‌توانند به ارزش ۵۰ درصد آن کارت اعتباری دریافت کنند. 

اگر گیرندگان این وام را در پنج ماه اول بازپرداخت کنند هیچگونه سودی به آن تعلق نمی‌گیرد اما بعد از آن به وام با نرخ سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۳۶ ماهه تبدیل می‌شود. 

مبلغ آن نیز برای سهام یک میلیونی معادل ۱۰٫۵ میلیون تومان و برای سهام ۵۳۲ هزار تومانی معادل ۵٫۵ میلیون تومان است. 

پول فروش سهام عدالت 

سهامداران بیش از هشت ماه است که منتظر دریافت پول حاصل از فروش سهامشان هستند. اما این سهامها همچنان فروخته نشده است. 

مسئولین در این باره فقط میگویند که باید وضعیت بازار سرمایه خوب شود تا سهام عدالت به فروش برسد. 

سخنگوی سازمان بورس اعلام کرد: فروش سهام عدالت منوط به ثبات بازار و توسعه ظرفیت‌های لازم است و باید راهکاریی ارائه شود که فشاری به بازار سرمایه وارد نکند. 

لذا احتمال فروش و پرداخت پول سهام عدالت در این ماه بسیار کم است. 

انتهای پیام  

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=11508

1 دیدگاه

  1. anna.fakoor96

    عالی بودش ممنون

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com