جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

عرضه اولیه الوپیک

عرضه اولیه «الوپیک» در چه مرحله‌ای است؟

01:56۱

الوپیک، سرویس اینترنتی که طی سال‌های گذشته موفق به کسب جایگاهی مناسب در دنیای خدمات حمل‌ونقل شده، اکنون در فکر بورسی شدن است.

به گزارش اسپات نیوز، طی سال‌های اخیر، استارتاپ‌های ایرانی تلاش‌ها برای ورود به بورس را آغاز کردند. بااینکه آن‌ها در راه شفاف و طبق گفته‌های مدیران بورس قدم برداشتند اما عمده آن‌ها تاکنون به نتیجه نرسیده‌اند. مهدی نایبی می‌گوید الوپیک نیز به بورس فکر می‌کند و طی ماه‌ها یا سال آینده آماده ورود به این فضا می‌شود اما راه را بسیار پردست‌انداز می‌داند. او می‌گوید درحالی‌که در سطح دنیا ورود شرکت‌های حوزه فناوری و نرم‌افزاری به بورس بسیار ساده است، ساختار نامناسب بورس در ایران و حساسیت‌های نابجا مانع از شکل‌گیری یک مسیر درست می‌شود.

او در همین زمینه به تلاش چندساله دیجی‌کالا برای ورود به بورس اشاره می‌کند که طبیعتا نباید به دلیل سودآوری و ساختار شفافش، مشکلی در این خصوص داشته باشد اما ظاهرا به دلیل داشتن سرمایه‌گذار خارجی و حساسیت‌های بورس در این مورد، به مشکل خورده است. نایبی توضیح می‌دهد:

ورود به بورس در اکثر کشورها بسیار ساده است چرا که این موضوع سرمایه‌گذارها و کارآفرینان و از آن سو، سرمایه‌گذاران عادی را به بورس می‌کشاند و رشد را رقم می‌زند. این در حالی است که در ایران روی سودآوری، میزان سال فعالیت کسب‌وکار و حسابرسی حساسیت زیادی صورت می‌گیرد.

شکی نیست که ساختار بورس ایران سالم نیست و معاملات کنترل‌شده و پیش‌بینی‌شده زیادی در آن رخ می‌دهد. از سوی دیگر اگر نخواهند شرکتی وارد بورس ایران بشود، آن شرکت قادر به این کار نخواهد بود! دلیل آن هم واضح است؛ ورود برخی شرکت‌ها منفعتی برای عده‌ای خاص ندارد.

نایبی اضافه می‌کند که متأسفانه در ایران شرایط مناسب برای ادغام وجود ندارد و تنها راه رشد کسب‌وکارها این است که به‌قدری سودده باشند که سرپا بمانند و سالانه سودی به سرمایه‌دار خود بدهند.

انتهای پیام
منبع
زومیت
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=11591

492 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

1 دیدگاه

  1. محمد

    ورود شرکتای این مدلی و فعالان حوزه فناوری میتونه به شفافیت هرچه بیشتر بورس کمک کنه
    امیدوارم الوپیک هم زودتر اقدام کنه برای عرضه شدن

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com