جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مالیات خرید سکه

مالیات خریداران سکه از دو برابر هم گذشت!

06:18۲

بررسی‌ها حاکی از آن است که قوانین وضع شده بر مالیات خریداران سکه، بسیار سختگیرانه‌تر و سنگین‌تر شده است به طوری که هم از تعداد خرید سکه‌هایی که از مالیات معاف می‌شوند، کاسته شده و هم بر مبالغ این مالیات افزوده شده است.

به گزارش اسپات نیوز، بررسیهای انجام شده در سال ۹۷ و ۹۸ به خوبی افزایش مالیات بر سکه را در سال جدید شرح میدهد. 

در سال ۹۸، خریداران ۱۰ سکه، معاف از مالیات بوده و اگر کسی بالای ۱۰ سکه تا ۳۰ سکه خریده بود، موظف به پرداخت ۴۰۰ هزار تومانبه ازای هر سکه می شد. همچنین، نسبت به مازاد ۳۰ تا ۵۰ سکه به ازای هر قطعه سکه ۵۲۰ هزار تومان مشمول پرداخت مالیات می‌شدند و نسبت به مازاد ۵۰ تا ۱۸۵ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه معادل ۶۵۰ هزار تومان مالیات مقطوع برای آن‌ها محاسبه می‌شد. 

در سال ۹۷، تا ۲۰ سکه از پرداخت مالیات معاف بود و نسبت به مازاد ۲۰ تا ۶۰ سکه به ازای هر سکه معادل ۱۵۰ هزار تومان و به مازاد ۶۰ تا ۱۰۰ سکه به ازای هر سکه باید ۲۰۰ هزار تومان مالیات می پرداختند و نسبت به مازاد ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه، به ازای هر سکه مکلف به پرداخت ۲۵۰ هزار تومان مالیات مقطوع بودند. 

مالیات بر سکه در سال جاری 

تا ۵ سکه معاف از مالیات است. نسبت به مازاد پنج تا ۱۵ سکه به ازای هر قطعه سکه باید ۹۶۰ هزار تومان مالیات پرداخت شود. اینگونه که اگر شخصی در سال گذشته ۱۰ عدد سکه از بانک مرکزی خریده باشد، باید معادل ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان مالیات بپردازد. 

همچنین، نسبت به مازاد ۱۵ تا ۲۵ سکه به ازای هر قطعه باید معادل یک میلیون و ۲۸۰ هزار تومان مالیات پرداخت شود که اگر فردی ۲۰ تا سکه از بانک مرکزی خریده باشد، باید به میزان ۲۵ میلیون و ۶۰۰ هزار مالیات دهد و نسبت به مازاد ۲۵ تا ۱۰۵ سکه به ازای هر قطعه معادل یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان مالیات پرداخت شود که خریدار ۶۵ سکه در سال گذشته از بانک مرکزی باید معادل ۱۰۴ میلیون تومان مالیات بپردازد. 

مهلت پرداخت مالیات 

مشمولان این مالیات اگر مالیات خود را تا پایان خرداد ماه امسال نپردازند، به مالیات متعلقه آنها به ازای هر ماه دیرکرد معادل ۲.۵ درصد جریمه اضافه می‌شود. به عنوان مثال خریدار ۱۰ سکه با مالیات ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی با یک ماه دیرکرد در پرداخت باید ۹ میلیون و ۸۴۱ هزار تومان مالیات دهد. 

علاوه براین، مؤدیانی که امکان پرداخت مالیات مقطوع را به صورت کامل تا پایان خرداد سال جاری ندارند، مالیات آنها حداکثر تا چهار ماه به صورت مساوی قسط بندی می‌شود. به این صورت که خریدار ۱۰ سکه با مالیات ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی باید طی چهار ماه معادل دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان مالیات بدهد. 

 انتهای پیام

منبع
ایسنا
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=11602

2 Comments

  1. مهدی ابوتراب

    با این حال بازم خریدش به صرفه هست، چون صد درصد میره بالا باز و مالیات هم تاثیر آنچنانی رو سودی که میده نداره

  1. خاوری

    حالا همون ۵تا سکه هم نمیتونیم راحت بخریم حتی با این گرونی!!!!

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com