جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

واکسن کرونا

واکسن کرونا؛ بخش خصوصی می‌تواند وارد عمل شود

03:44۴

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ساعاتی پیش اعلام کرده در فرآیند واکسیناسیون، بخش خصوصی می‌تواند واکسن وارد عمل شود و اقدام به خرید و فروش واکسن کند. و البته واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی که در کشورهای دیگری تولید شده باشند منع قانونی ندارد. 

به گزارش اسپات نیوز، «علیرضا رئیسی» سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در صحبت‌های دیشب خود در شبکه اجتماعی کلاب هاوس گفت:«بخش خصوصی می تواند به سه صورت واکسن کرونا وارد کند؛ نخست اینکه واکسن را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد. دوم اینکه واکسن‌ها را در اختیار بخش خصوصی و تولیدی قرار دهد و رایگان واکسن‌ها را تزریق کنند اما شرط‌های کوچکی در حوزه مراقبتی داریم و باید افراد دریافت کننده واکسن در سامانه ما ثبت شوند تا عوارض واکسن را ثبت و رصد کنیم. سوم اینکه شرکت خصوصی واکسن بیاورد و بفروشد؛ هرچند ما با این روش مخالف هستیم.» 

وی با تاکید بر مخالفت با روش سوم ادامه داد: «ما موافقیم شرکت‌های خودرویی و فولاد بروند و واکسن بیاورند. این منطقی است که بخش خصوصی واکسن کرونا وارد کند. ما واکسن را پولی نخواهیم کرد و با تزریق واکسن پولی در شبکه بهداشت موافق نیستیم. باید توجه داشت که ما حالا حالاها درگیر کرونا هستیم و تا پایان سال باید ١٢٠ میلیون دوز واکسن بزنیم که این قطعا از توان تولید داخل خارج است و بخش خصوصی می‌تواند واکسن را تهیه کند و با قیمت توافقی و تمام‌شده بفروشد یا در بخش خصوصی تزریق شود.» 

«کیانوش جهانپور»، سخنگوی سازمان غذا و دارو پیش‌تر گفته بود: «هر واکسن مجاز از هرجا وارد کشور شود توسط وزارت بهداشت خریداری و در چارچوب برنامه واکسیناسیون ملی علیه کووید۱۹ به صورت رایگان توزیع و تلقیح خواهد شد.» 

واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی بلامانع است 

طبق سخنان تازه رئیسی به نظر می‌رسد که بر خلاف محدودیت‌های اعلام شده، منعی برای واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی هم وجود ندارد. 

رئیسی اعلام کرد: «ما روی برند واکسن بحثی نداریم و ما فقط از آمریکا و انگلیس واکسن نمی‌خریم. بدانید که واکسن آکسفورد استرازنکا هم به نوعی انگلیسی است اما این واکسن را از کره جنوبی خریداری کردیم و اگر برند واکسنی آمریکایی باشد و در کشور دیگری تولید شود ما اجازه خرید این واکسن را می‌دهیم.» 

وی افزود: «به عنوان مثال بخش خصوصی میتواند واکسن آمریکایی مادرنا را از آلمان یا هلند خریداری کند و فقط واردات واکسن تولید شده در آمریکا و انگلیس ممنوع است.» 

شایان ذکر است که قیمت در نظر گرفته شده برای هر واکسن کرونا وارداتی توسط بخش خصوصی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان میباشد. 

 انتهای پیام

منبع
دیجیاتو
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=11662

4 Comments

 1. علی عباسی

  تهشم که این دولت هیچ کاری نکرد، ملت خودشون باید دست به کار شن

 1. مهدیه

  ایشالله زود تر این دوران تموم شه و همه به زندگی برگردیم

 1. مونا

  کاش حداقل بخش خصوصی وارد کنه واکسن بزنیم راحت شیم

 1. علیرضا

  بدبخت شدیم! الان دیگه هر ننه قمری واکسن وارد میکنه با قیمت نجومی میکنه تو پاچه مون

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com