جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

انتخابات ریاست جمهوری 1400

زمان آغاز ثبت نام کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰ اعلام شد

02:35۰

به گفته دبیر شورای نگهبان ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از ۲۱ اردیبهشت آغاز و به مدت پنج روز ادامه دارد.

به گزارش اسپات نیوز، سیامک ره پیک، دبیر شورای نگهبان، در برنامه تلویزیونی اعلام کرد: «ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از ۲۱ اردیبهشت آغاز و به مدت پنج روز ادامه دارد.»

وی ادامه داد: «بعد از ثبت نام، شورای نگهبان پنج روز فرصت دارد که بررسی صلاحیت‌ها را انجام دهد. البته در موارد ضروری قانون گفته که پنج روز دیگر هم می‌تواند اضافه کند. در واقع بین ۵ تا ۱۰ روز رسیدگی شورای نگهبان است و بعد از آن تبلیغات آغاز می‌شود.»

ره پیک تصریح کرد: «بعد از اینکه صلاحیت‌ها رسیدگی و اعلام شد تا یک روز قبل از انتخابات تبلیغات ادامه دارد.»

حضور مردم در انتخابات و شیوع ویروس کرونا

دبیر شورای نگهبان در این باره توضیح داد: «این بیماری روی همه چیز تاثیر گذاشته و طبیعتا ممکن است در امر انتخابات تاثیراتی داشته باشد. مجریان برگزاری انتخابات و ما که نظارت می‌کنیم همفکری‌هایی داشتیم. البته با توجه به پروتکل‌هایی که وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا داشتند پیش‌بینی‌هایی شد که این مساله تا حدی کنترل شود و اطمینان بخشی بیشتری ایجاد شود مانند اینکه شعب را اضافه کردند که احیانا دسترسی به شعب شود و تجمع کمتری شود. یا در خود شعبه پروتکل‌ها را پیش‌بینی کردند که مردم اطمینان بیشتری کنند که در هنگام رای دادن سلامتی‌شان تضمین شود.»

او اضافه کرد: «امیدواریم که با توجه به شرایط کشور و احساس مسئولیتی که مردم دارند انتخابات این دوره هم با مشارکت بالا و قابل قبول برگزار شود.»

وی اظهار کرد: «از ۲۵ مرحله برگزاری انتخابات، ۲۴ مرحله به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود. برای مرحله آخر که صندوق الکترونیکی است جمع‌بندی نشده و به این دور نیز نمی‌رسد.»

آیا شورای نگهبان سعی در مهندسی انتخابات دارد؟

ره پیک در این باره گفت: «شورای نگهبان ۶ فقیه که منصوب رهبری هستند و ۶ حقوقدان که دو قوه کشور نسبت به آنها نظر دادند دارد و آنها موظف هستند طبق ضوابط و موازین قانونی عمل کنند. یعنی بعضی از سر عدم آگاهی به نحوه کار شورای نگهبان این مسائل را مطرح می کنند.»

قائم مقام دبیر شورای نگهبان در توضیحات تکمیلی گفت: «اگر کسی مشروح مذاکرات شورای نگهبان را بخواند مثلا در مصوبات می‌بیند سر جز به جز کلمات و عبارات بحث می شود. در صلاحیت‌ها همین طور است وقتی پرونده می‌آید و داوطلبی مطرح می‌شود اعضا با توجه به ضوابط قانونی نظر می‌دهند و در نهایت رای‌گیری می‌شود.»

او تاکیدکرد: «هیچ مصوبه و تصمیمی در شورای نگهبان نیست که تصویب شود و رای اکثریت مطلق را نداشته باشد. لذا اگر کسی تایید شده حتما حداقل ۷ رای داشته است و اگر کسی تایید نشده حتما ۷ رای را نتوانسته کسب کند بنابراین نتیجه این فرایند خروجی است که دیده می‌شود. »

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=11796

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com