جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

چک برگشتی

دریافت چک موردی چگونه است؟

01:38۰

سخنگوی اجرای قانون جدید چک، توضیحاتی را پیرامون دریافت چک موردی توسط کسانی که امکان دریافت دسته چک ندارند، ارائه کرد.

به گزارش اسپات نیوز، آمنه نادعلی­زاده در این مورد گفت: بخشنامه چک موردی چند روز است که ابلاغ شده و برای مردادماه در دستورات عملیاتی قرار گرفته است.

وی افزود: شکل جدید از چک، مخصوص افراد حقیقی است که تمایل به دریافت چک ندارند و یا امکان دریافت دسته چک مقدور برای آن‌ها مقدور نیست و در عین حال نیاز دارند برخی تعهدات خود را با چک پرداخت نمایند. بنابراین اشخاص می‌­توانند از چک موردی استفاده کنند.

نادعلی­زاده ادامه داد: اشخاص حقیقی می­‌توانند در هربار تقاضا دو فقره چک موردی دریافت کنند و سقف استفاده از این چک، پنج فقره در سال است.

براساس آنچه نادعلی­زاده گفته، تخصیص چک موردی مشابه چک معمولی است و اهلیت‌سنجی درباره فرد متقاضی صورت می‌­گیرد. از این طریق که فرد سابقه چک برگشتی رفع سو اثر شده نداشته باشد و محکومیت‌­­های قضایی به این فرد مترتب نشده باشد و همچنین در صورت دریافت چک موردی به تعهدات خود عمل نماید.

وی در ادامه افزود: چک موردی نیز اگر برگشت بخورد، مشابه چک عادی مشمول محرومیت‌­های قانون ۵ قانون می‌­شود. بر اساس این قانون، دسته چک جدید به فرد متقاضی داده نمی­‌شود و مطلقا امکان ثبت چک ندارد و سایر محرومیت‌­ها برای فرد اعمال می‌­شود.

برای دریافت چک موردی، فرد متقاضی باید به سامانه صیاد مراجعه کرده و همانند چک عادی، اطلاعات مربوط به تاریخ، مبلغ و اطلاعات هویتی را ثبت کند و برگه چک به گیرنده تحویل شود. همچنین فرد گیرنده نیز مشابه چک عادی با مراجعه به سامانه صیاد مراتب تایید خود را اعلام می­‌کند.

انتهای پیام

منبع
ایسنا
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=11876

456 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com