جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

کمک ودیعه مسکن برای اجاره نشینان

کمک ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۰ پرداخت می‌شود؟

06:00۰

پرداخت وام کمک ودیعه مسکن موسوم به تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات سال پیش توسط ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شد. امسال هم این پیشنهاد داده شده ولی هنوز به تصویب نرسیده است. 

به گزارش اسپات نیوز، سال گذشته وزارت راه و شهرسازی جهت کمک به اجاره‌نشینان دو طرح را به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد کرد که هر دوی آن‌ها به تصویب رسیدند. 

اقدامات وزارت راه و شهرسازی در سال گذشته به شرح زیر است: 

  • پرداخت کمک ودیعه مسکن 
  • تمدید قراردادهای اجاره  

طبق این اقدامات مالکان اجازه بیرون کردن کسی و عدم تمدید قراردادها را نداشتند مگر در صورتی که خود اجاره‌نشینان تمایل به ادامه ماندن در آن جا را نداشته باشند. 

در مقابل صاحب‌خانه‌ها هم اجازه داده شد تا در تهران ۲۵ درصد، سایر کلان‌شهرها ۲۰ درصد و دیگر نقاط شهری ۱۵ درصد به نرخ اجاره سالیانه بیافزایند. 

البته متاسفانه به دلیل عدم آگاهی بسیاری از اجاره‌نشینان از این قانون‌ها، از آن‌ها سوء استفاده شد و در همه جا این قوانین رعایت نشد. 

مبلغی که تحت عنوان کمک ودیعه مسکن در سال ۹۹ به مستاجران پرداخت شد، در تهران ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون و در سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان با نرخ سود ۱۳ درصد بود  و کل مبلغ بعد از اتمام قرارداد اجاره به بانک مسترد می‌شد. مهلت بازپرداخت این مبالغ به بانک تا اسفند ۹۹ بود. 

نحوه بازپرداخت وام کمک ودیعه مسکن 

برای این کار دو راه وجود دارد: 

  1. گیرندگان وام (مستأجران) می‌توانند تسهیلات را یک‌ساله دریافت کنند و صرفا سود آن را ماهانه بپردازند و در پایان سال، اصل آن را پرداخت کنند. 
  2. متقاضیان می‌توانند وام را سه ساله دریافت کنند و در مدت ۳۶ ماه اصل و فرع آن را به بانک بپردازند. مستاجران در تهران ماهانه ۵۴۰ هزار تومان، کلانشهرها ۳۲۰ هزار تومان و سایر شهرها ۱۶۰ هزار تومان پرداخت خواهند کرد. 

به گفته محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، کمک ودیعه اجاره و تمدید اجاره‌ها در سال جدید نیز به ستاد ملی کرونا پیشنهاد شده که در این‌باره ستاد ملی کرونا تصمیم‌گیری خواهد کرد. البته توضیحات بیشتری درباره مبلغ وام اجاره در سال جاری ارائه نشده اما احتمال افزایش ارقام وجود دارد. 

تحویل مسکن ملی به کجا رسید؟ 

محمودزاده همچنین با بیان این که حدود ۱۰ هزار واحد مسکن ملی آماده افتتاح است، اعلام کرد: با توجه به اینکه بخشی از واگذاری‌ها به شکل واگذاری گروهی و کوچک مقیاس بوده است این اطلاعات در حال جمع‌آوری و نهایی‌شدن است که به زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد. 

وی همچنین گفته بود: در آینده نزدیک مرحله دوم بهره‌برداری از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در تعدادی از استان‌ها انجام می‌شود و تا پایان دولت چند مرحله افتتاح خواهیم داشت. 

انتهای پیام

 

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=11873

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com