جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

رمزارز دولتی

دولت‌ها از دنیای رمزارزها چه می‌خواهند؟

05:00۰

ارزهای دیجیتال دولتی گامی است که قدرت را به جای آن که به صورت شبکه‌ای توزیع کنند، یا به دست انحصارهای خصوصی بدهند، در دولت متمرکز می‌کنند. 

به گزارش اسپات نیوز، بیت کوین از یک ایده نامتعارف آنارشیستی به یک کلاس دارایی یک ترلیون دلاری بدل شده است و معاملهگران این ارز دیجیتال به نیرویی موثر در وال استریت تبدیل شدهاند. 

از همین رو هر کجا حرف از پول و سود در میان باشد دولتها هم دست به کار می شوند تا از قافله جا نمانند.

ارزهای دیجیتال دولتی گامی است که قدرت را به جای آن که به صورت شبکهای توزیع کنند، یا به دست انحصارهای خصوصی بدهند، در دولت متمرکز میکنند. 

ایده پشت این کار ساده است. به جای داشتن حساب کاربری در یک بانک خرد با استفاده از برنامههای رابط، حسابها مستقیما با بانک مرکزی کار میکنند.  

این دگرگونی در بانکهای مرکزی گرچه دور از ذهن به نظر میرسد اما در حال وقوع است. 

بیش از ۵۰ مقام پولی در کشورهایی همچون آمریکا، اتحادیه اروپا و چین که نماینده حجم عظیمی از تولید ناخالص در جهان هستند در تلاش هستند تا ارزهای دیجتال را اجرایی کنند.  

نگرانی دولتیها و بوروکراتها از پول خصوصی چیست؟ 

هر سه از دست دادن کنترل است. این یکی از انگیزههای دولتها و بانکهای مرکزی برای این دست تلاشها است. امروزه بانکهای مرکزی برای تقویت سیاستهای پولی سیستمهای بانکی را تحت کنترل قرار میدهند.  

ترس فعالان بازار از ارزهای دیجیتال دولتی یا govcoin چیست؟ 

بیت کوین محدودیت عرضه دارد و سازوکارهایی که آن را از هر پول قابل چاپی که با اشاره سیاست مداران قابل انتشار است متمایز میکند.  

از این رو اگر ارزهای دیجیتال دولتی بدون محدودیت باشند میتوانند به سرعت به نیرویی مسلط  در امور مالی بدل شوند. به ویژه اگر تاثیرات این شبکه به قدری باشد که مردم نتوانند از آن خارج شوند.  

این ارز ها می توانند بانکها را بیثبات کنند. ارزهای دیجیتال دولتی همچنین میتوانند ابزاری برای کنترل شهروندان از سوی دولت باشند و جریمههای فوری الکترونیک برای رفتارهای مغایر قانون دولتی در نظر گیرد.  

با این وجود رمزارزها میتوانند آینده دنیا و بازارهای مالی باشند. 

  انتهای پیام

منبع
اکو ایران
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=11913

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com