جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مسکن ملی

فروش امتیاز مسکن ملی مجاز است؟

02:00۰

شواهد نشان‌دهنده آن است که با وجود هشدارهای وزارت راه و شهرسازی درباره غیرقانونی بودن انتقال امتیاز مسکن ملی، این موضوع همچنان با رقم‌های نجومی به صورت غیر رسمی در حال انجام است.

به گزارش اسپات نیوز، اقبال شاکری، عضو کمیسیون مسکن مجلس درباره خرید و فروش امتیاز مسکن ملی گفت: گلایه‌های زیادی نسبت به اتحادیه مشاورین املاک دارد، چراکه اقدام به خرید و فروش حق امتیاز مسکن ملی می‌کنند.

شاکری ادامه داد: وزیر محترم راه و شهرسازی در یک برنامه زنده اعلام می‌کند خرید و فروش حق امتیاز مسکن ملی غیرمجاز است اما طولی نمی‌کشد که رئیس اتحادیه مشاورین املاک می‌گوید قانونی است و مشکلی ندارد.

وی از وزیر راه و شهرسازی درخواست کرد جلوی این قبیل اقدامات را بگیرد اما بررسی‌های گسترده نشان می‌دهد رقم‌های معامله شده برای حق امتیاز مسکن ملی بیشتر از گفته‌های شاکری است و همین‌طور از ماه‌های گذشته رو به افزایش است.

آمارهای به‌دست‌آمده از دی ماه ۱۳۹۸ نشان می‌دهند قیمت فروش این حق امتیاز از ۱۳۰ میلیون تومان تا ۱۵۰ میلیون تومان نوسان دارد. اکنون آگهی‌هایی وجود دارند که مبلغ آن‌ها تا مرز ۴۰۰ میلیون تومان رسیده است.

البته بعد از صحبت‌های شاکری، وزارت راه و شهرسازی از ورود به این موضوع خبر داد تا مجددا شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی بیانیه‌ای منتشر کرد که بر اساس آن، ثبت‌نام اولیه طرح ملی مسکن ارزش خرید و فروش ندارد و غیرقانونی است و ورود اطلاعات به سایت به معنای عضویت و تخصیص واحد نیست و چه بسا با بررسی پارامترهای قانونی، فرد واجد شرایط دریافت این حق نباشد. در واقع مدارک فرد و کد رهگیری وی در این صورت فاقد هر گونه ارزش است. بنابراین، هرگونه خرید و فروش آن به منزله از دست رفتن سرمایه خریدار تلقی می‌شود.

اگرچه آگهی‌های فروش در این حوزه به صورت رسمی منتشر نمی‌شوند اما همچنان خرید و فروش با قیمت‌های نجومی و غیر رسمی به چشم می‌خورد که در مواردی، برخی با قول‌نامه این کار را انجام می‌دهند.

اکنون فروش حق طرح ملی مسکن، با آن قیمت‌ها شرطی دارد؛ واریز مرحله دوم آورده که اگر انجام شود، فرد قادر به فروش حق خود است.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، به نظر می‌رسد این موضوع شروع یک مناقشه میان مردم، وزارت راه و شهرسازی و قوه قضاییه خواهد بود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=11936

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com