جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

اقتصاد نظامی

ورود نهادهای نظامی به اقتصاد؛ اجباری یا اختیاری؟

01:05۰

سردار حسین دهقان، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در رابطه با شرکت نهادهای نظامی در پروژه‌های پیمانکاری نظراتی را مطرح کرد.

ورود نهادهای نظامی به اقتصاد و پروژه‌های عظیم ملی یکی از موضوعاتی است که همواره محل انتقاد بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران بوده است. آن‌ها معتقدند نیروهای نظامی باید صرفا به کار امنیتی خود مشغول باشند و دخالتی در اقتصاد و پروژه‌های پیمانی نداشته باشند.

این در حالی است که به عقیده بسیاری دیگر، این دولت است که برای اجرای پروژه‌های خود به سراغ این نهادها می‌رود و آن‌ها را در اقتصاد شرکت می‌دهد. اما از آن سو، هرجا که کم می‌آورند، از همین موضوع به عنوان اهرم فشاری در انتقادات خود بهره می‌برند.

حسین دهقان، کاندیدای ریاست جمهوری در این مورد می‌گوید: نهادهای نظامی در جایگاه مناسب خود هستند و هر اتهامی را که بخواهیم می‌توانیم به آن‌ها بزنیم اما سوال من این است که چرا در حالی که دولت می‌تواند هیچ قراردادی با نیروهای مسلح نبنند، این اقدام صورت نمی‌گیرد؟ دلیل آن این است که دولت به چنین نهادی نیاز دارد.

وی ادامه می‌دهد: قانون اساسی ما می‌گوید دولت می‌تواند از توان نیروهای مسلح برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای استفاده کند اما در این میان یک شرط وجود دارد و آن این است که به توان و آمادگی نظامی آن‌ها آسیبی نرسد. بنابراین، نیروی انتظامی نباید پیمانکار شود که متاسفانه این مساله در کشور وجود دارد.

وزیر دفاع دولت یازدهم عنوان کرد: این توان‌ها باید در خدمت توسعه ملی به کار گرفته شود، پس سازمان به کار می‌رود و فقط همان الزام را دارد که آسیبی به توان نظامی وارد نشود.

دهقان تصریح کرد: این موضوع در حالی اتفاق می‌افتد که دولت می‌تواند این پروژه‌ها را به نهادهای نظامی واگذار نکند و آن‌ها را در مناقصات شرکت ندهد که امروز شرایط به این شکل نیست.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=11933

493 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com