جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

وام ازدواج

شرایط دریافت وام ازدواج؛ هر روز پیچیده‌تر از دیروز!

02:06۱

بنا بر تصمیم مجلس، یارانه نقدی وثیقه‌ای برای دریافت وام تلقی می‌شد. این در حالی است که رئیس بانک مرکزی آب پاکی را روی دست متقاضیان ریخت و این حرف را کامل نقض کرد. حالا سوال اینجاست که بلاخره شرایط دریافت وام ازدواج چیست؟

به گزارش اسپات نیوز، صبح روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی از تریبون صدا وسیما اعلام کرد که یارانه نقدی می‌تواند یکی از انواع وثایق برای دریافت وام ازدواج باشد.

این در حالی است که شب همان روز رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه تلویزیونی بیان کرد: یارانه نقدی به خاطر نداشتن کفایت لازم نمیتواند وثیقه وام ازدواج باشد.

ضد و نقیض بودن این دو بیانیه، باعث ایجاد سردرگمی میان مردم شد.

چندی قبل، مجلس تصمیم گرفته بود شرایط دریافت وام ازدواج را ساده‌تر کند و برای ضمانت صرفا یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یک ضامن و سفته یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی را به منزله ضمانت را بپذیرند.

اما آن طوری که از شواهد پیداست، شرایط تغییر کرده است!

وثیقه‌های عجیب و غریب برای تضمین وام

با آن که مشخص بود این تصمیم دولت با شرایط بانک‌ها مطابقت ندارد، اما باز هم پس از انتشا این خبر عده زیادی برای دریافت وام خود به بانک‌ها مراجعه کردند.

در ارتباط با این موضوع مراجعه کنندگان می‌گویند: « ما که ضامن فرهنگی یا بازنشسته نداریم، گفتیم چه کنیم؟ که اومدن گفتن با ضمانت یارانه وام رو میدن. حالا مراجعه کردیم به بانک و میگن باید برای خودت جدا و خانومت جدا هر کدوم ٨ تا کارت یارانه سرپرست خانواده رو بیاری دربانک گرو بذاری که ازیارانه شون کم کنن. آقااااا ینی چی؟ چقدر مزخرف! ۱۶ تا خانواده رو ضامن دو تا وام ازدواج کنیم!»

« توی بخشنامه جدید گفتن به جای ضامن میشه از ضمانت هدفمندی یارانه‌ها استفاده کرد رییس بانک‌ها هم میگن دولت واسه خودش داره حرف میزنه میگه دردسر زیادیه برامون چون برای هر نفر وام ازدواج باید کارت بانکی ١٠ نفر سرپرست خانوار از نزدیکانتون رو دربانک گرو بذارید .ینی همون قبلا ک می‌گفتن یه ضامن فرهنگی یابازنشسته میخواد بهتربود که تا اینکه ١٠ تاضامن ببریم»

علیرضا قیطاسی، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی تصریح می‌کند: یارانه نقدی فرد برای پوشش کل مبلغ قسط وام ازدواج کفایت نمی‌کند، پس یارانه فقط تا اندازه‌ای که پوشش می‌دهد می‌تواند وثیقه باشد.

وی ادامه داد: یارانه هر نفر ۴۵ هزارتومان است پس می‌تواند ضمانت وامی باشد که قسط آن در حد همین ۴۵ هزارتومان است. اگر وام ازدواج ۲۰ میلیون تومان بود یارانه جواب می‌داد اما حالا که به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است قسطش تقریبا یک میلیون تومان می‌شود که با مبلغ یارانه خیلی فاصله دارد.

او با اشاره به این که ارائه چندین یارانه غیر منطقی است، اظهار می‌کند: وام ازدواج ۱۰۰ میلیونی تقریبا ۸۲۰ هزارتومان در ماه قسط دارد. یارانه سرپرست خانواده چهار نفره نهایتا ۱۸۰ هزارتومان است و مابقی باید ضامنی باشد که ۶۰ درصد درآمدش پوشش قسط را بدهد. اصل بر یک ضامن است با سفته معتبر، کافی نباشد بانک‌ها ممکن است ضامن بیشتری بخواهند.

قیطاسی بیان کرد: ضمانت وام می‌تواند به صورت ترکیبی باشد و یارانه فقط قسمتی از این ضمانت را تشکیل دهد.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12022

1 دیدگاه

  1. نازی

    کلا یذره میخوان پول بدن، همینم انقد شرطو‌ شوروط میذارن آدم بیخیال میشه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com