جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

رتبه‌بندی معلمان

افزایش یارانه نقدی ؛ پیشنهادی که خریدار ندارد

04:00۰

با افزایش شدید تورم در سال‌های گذشته، یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های مشمولان یارانه نقدی بالا رفتن میزان مبلغ آن، متناسب با وضعیت موجود است. اما آیا این افزایش امکان‌پذیر است و نتیجه نهایی گفت‌وگوهای مربوط به افزایش یارانه نقدی به جمع‌بندی مثبتی خواهد رسید؟

به گزارش اسپات نیوز، اقتصاد ایران طی سه سال اخیر با دو شوک تورمی عظیم مواجه شده است؛ دو شوک تورمی که در دهه‌های اخیر بی‌سابقه بوده و بدین جهت، معیشت مردم را مورد هدف قرار داده و وضعیتی دشوار برای اقشار ضعیف و دهک‌های پایین درآمدی ایجاد کرده است.

اولین شوک تورمی در سال ۹۷ رخ داد که به حدود ۴/۵۰ درصد رسید. دومین شوک نیز مربوط به حال حاضر است که در مواجهه با آن، کشور با تورمی تقریبا ۵۰ درصدی دست‌وپنجه نرم می‌کند. با وجود تورمی که هر لحظه بالا می‌رود، درآمد‌ها در این مدت تقریباً ثابت بوده و هیچ تناسبی با تورم ندارد و روز به روز اختلاف بین هزینه‌ها و درآمدها بیشتر می‌شود که این مسئله برای اقشار ضعیف جامعه بیشتر جلوه می‌کند.

هزینه‌های معیشت در حالی چندین برابر شده که درآمدها به حداقلی‌ترین شکل ممکن افزایش یافته و این افزایش به قدری اندک است که به‌هیچ‌عنوان پاسخگوی هزینه‌های زندگی خانوارها نیست.

بیشتر بخوانید:

راهکار جبران شکاف هزینه و درآمد چیست؟

در شرایط ذکر شده، اقشار ضعیف نیاز به حمایت بیشتری از سوی دولت دارند و دولت باید برای جبران این شکاف، سیاست‌های حمایتی به کار گیرد.

یارانه‌های نقدی از اصلی‌ترین سیاست‌های دولت برای جبران شکاف بین درآمدها و هزینه‌ها به شمار می‌روند. یارانه نقدی سیاستی است که حدود ده سال در کشور مورد توجه بوده اما امروزه کاربرد چندانی ندارد، چراکه از یک سو تورم افزایش یافته و از سویی دیگر مبلغ یارانه همچنان ثابت مانده است.

امکان افزایش یارانه نقدی وجود دارد؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت افزایش یارانه نیازمند وجود منابع است؛ منابعی که خود بستر تورم را فراهم نکنند، چراکه اگر منابع به درستی انتخاب نشوند، کسری بودجه افزایش خواهد یافت و مجدداً با تورم مواجه خواهیم شد. تورم بیشتر هم موجب افزایش مجدد شکاف درآمد و هزینه خواهد شد؛ بنابراین دوباره یارانه پرداختی پاسخگو نخواهد بود و باید برای جبران این شکاف، یارانه بیشتری پرداخت شود و در نهایت، سیکل معیوبی به‌وجود خواهد آمد که پایانی ندارد و قربانی آن، دهک‌های پایین درآمدی هستند.

نتیجه افزایش یارانه نقدی چه بود؟

حدودا ۱۰ سال است که خانوارهای ایرانی یارانه نقدی دریافت می‌کنند. مبلغ یارانه‌های نقدی در کشور هیچ افزایشی نداشته و همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی است که از ابتدا پرداخت می‌شد و این در حالی است که هزینه‌های زندگی در این چند سال چند برابر شده است.

به عبارتی دیگر، یارانه‌های نقدی با مبلغ کنونی هیچ دردی را از نیازمندان دوا نمی‌کند و مدت زیادی است که افزایش یارانه‌های نقدی از مهم‌ترین خواسته‌های آنان است.

با بالا رفتن تورم در جامعه، صحبت‌هایی در رابطه با افزایش مبلغ یارانه‌های نقدی صورت گرفت. از همان سال ۹۷ پیشنهاد بسیاری، افزایش مبلغ یارانه به ۱۶۰ هزار تومان و پیشنهاد عده‌ای دیگر در سال ۹۹، افزایش مبلغ یارانه به ۲۵۰ هزار تومان بود. اما اکنون با گذشت سه سال از تورم بی‌سابقه، هنوز خبری از افزایش یارانه‌های نقدی نیست. البته که حتی در خصوص افزایش یارانه تا ۱۶۰ هزار تومان هم گفت‌وگوهایی انجام شد اما در نهایت، نتیجه‌ای حاصل نشد. در لایحه بودجه هم خبری از افزایش مبلغ یارانه‌ها نیست و همچنان همان یارانه ۴۵ هزار تومانی و یارانه معیشتی بنزین در این لیست به چشم می‌خورند.

با این اوضاع، این‌گونه پیش‌بینی می‌شود که دولت هدفی برای افزایش مبلغ یارانه اقشار کم درآمد ندارد و یارانه‌ها با همان روند قبلی پرداخت خواهند شد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12030

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com