جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

انواع مختلف هارد

افزایش تقاضا و قیمت چشم‌گیر هارد!

01:06۰

رونق یافتن بازار رمزارزها و استخراج آن‌ها باعث افزایش تقاضای شدید انواع مختلف هارد شده است. در همین حال قیمت هارد هم رو به رشد است تا جایی که برخی از هاردها با قیمت ۹/۵ میلیون خرید و فروش می‌شوند.

به گزارش اسپات نیوز، محمدرضا فرجی تهرانی، رئیس اتحادیه فناوران یارانه تهران، اعلام کرد: هارد دیسک‌های قرمز، بنفش و آبی( WD PUPLE، WD red و WD blue) در بازار ایران به دلیل افزایش تقاضا دو تا سه برابر گران‌تر از اسفند سال ۹۹ شده‌اند.علت افزایش تقاضا این است که این هاردهای نام‌برده مشخصات قوی‌تری دارند و عمدتا مصارف خانگی ندارند.

وی در حالی که کمبود هارد را مسئله‌ای جهانی می‌دانست توضیح داد: این اتفاق و موج تقاضا برای این نوع هادرها در بازار جهان هم رخ داده و هاردهای HDD در بازارهای چین، امارات متحده عربی و مالزی کمیاب شده است و همین مساله قیمت جهانی هاردها را گران کرده و بازار ایران هم از این افزایش قیمت جهانی متاثر شده است.

ماینرها نیازمند فضای ذخیره سازی بالایی هستند و حجم بیشتر، شانس ماینر را برای دریافت سود بیشتر بالا می‌برد. بنابراین تقاضای برای ابزارهای قدرتمندتر ذخیره‌سازی افزایش پیدا کرده است و می‌توان نتیجه‌گیری کرد که علت افزایش قیمت هاردهای HDD هم به استخراج رمزارزها مربوط است.

در راس این تجهیزات ذخیره‌سازهای SSDها هستند. SSD به دلیل برخورداری از سرعت نوشتن بالاتر، برای استخراج رمزارزهایی مانند چیا تقاضای بیشتری نسبت به HDD و سایر تجهیزات ذخیره سازی دارد.

همچنین بالا بودن سرعت SSD به معنی زمان کمتری برای تولید هر پلات یا همان اعداد رمزنگاری شده است و در نتیجه سود بیشتر در بازه زمانی ثابت نصیب صاحبان مزارع رمزارز می‌کند.

محمدرضا فرجی تهرانی بیان کرد: بابت این افزایش قیمت‌ها با سازمان حمایت و وزارت صمت نامه‌نگاری کردیم، چرا که برخی از این هاردها که برای استخراج رمز ارز استفاده می‌شود کارت گارانتی ندارند و واحدهای صنفی بابت افزایش قیمت این هاردها مقصر مقصر نیستند.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12080

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com