جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

دستگاه اکسیژن ساز

اجاره دستگاه اکسیژن‌ساز چه‌قدر هزینه دارد؟

04:00۰

هزینه­‌های نجومی تجهیزات پزشکی و نیازمندی بخشی از بیماران موجب راه‌اندازی حمایت­‌هایی از طریق تاسیس بانک‌های امانات این وسایل در تعدادی از استان‌ها شده است.

به گزارش اسپات نیوز، مراقبت از بیماران خارج از بیمارستان، یکی از کارهای دشوار و هزینه­بر تلقی می­شود؛ چراکه یکی از اصلی­ترین تجهیزات مورد نیاز بیمار، مخصوصا بعد از شیوع کرونا دستگاه اکسیژن­ساز است.

‎‌اما تهیه همین تجهیزات ساده برای زنده ماندن بیمار، برای بسیاری از خانواده‌ها به سادگی امکان‌پذیر نیست. اگر کمبود تجهیزات هم توجه ما را جلب نکند، از قیمت بالای تجهیزات پزشکی که اکثر بیماران را به خود مشغول کرده نمی‌­توان گذشت.

هر دستگاه اکسیژن‌ساز در مراکز خصوصی درمانی برای ۲ هفته به قیمت ۲ میلیون ‌و ۵۰۰ هزارتومان اجاره داده می‌شود و اگر این دستگاه‌ها نو و بازنشده باشند، قیمت اجاره یک‌ماه آن نیز مبلغ قابل توجهی است و ‌‎حتی به ۱۷میلیون تومان هم می­‌رسد.

هزینه کپسول‌­های ۱۰ تا ۴۰ لیتری بین ۸۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و همین مبالغ کابوس روزانه بیماران و خانواده­های آنها شده است.

با توجه به شرایط اقتصادی فعلی، علاوه بر بیکاری ناشی از کرونا و عدم پوشش این تجهیزات توسط بیمه­ها، مردم با مشکلات سنگینی دست و پنجه نرم می­کنند و باید مسیر دشواری را برای دستیابی به ابزار درمانی بگذرانند. سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر کشور از سال ۹۴ طرحی را با عنوان بانک امانات تجهیزات پزشکی راه‌اندازی کرده است. یک طرح خیریه ‎ در آن نیازمندان می‌توانند از تجهیزات پزشکی با روش امانت محور ذیل بهره­مند شوند که در نوع خود پدیده‌ای است و مقتضیات خود را دارد.

شروط امانت­‌دهی

معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر خوزستان درباره بانک‌های امانات تجهیزات پزشکی اظهار کرد: فعالیت بانک‌های امانات تجهیزات پزشکی با همراهی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از سال ۱۳۹۴در کشور شروع به فعالیت کرده است و اکنون به‌دلیل شیوع متقاضیان بیشتری هم دارد. در این بانک­‌ها ‎ویروس کرونا، تجهیزاتی مانند کپسول اکسیژن، مانومتر، دستگاه‌ اکسیژن‌ساز، تشک مواج، ویلچر، تخت بیمارستانی، حتی عصا و واکر به ‎‌ بیماران نیازمند امانت داده می­شود و بیماران هنگامی که دیگر به این وسایل نیازی نداشته باشند، آن‌ها را برمی‌گردانند تا دیگر افراد نیازمند بتوانند از آنها استفاده کنند.

بیژن فتاحی‌­راد، معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر خوزستان با بیان اینکه در خوزستان  ۱۵شعبه بانک امانت تجهیزات پزشکی در حال فعالیت وجود دارد، درباره سازوکار این امانت‌سپاری نیز اعلام کرد: نیازمندان برای استفاده از تجهیزات این بانک‎ خود را به هلال احمر باید فرم اعلام نیاز خود را به مددکار تحویل دهند، مددکار هم پس از بازدید میدانی یا تایید از طرف بیمه‌­ها یا بهزیستی و کمیته امداد، تجهیزات را به بیماران امانت می­‌دهد.‌‎ مدیرکل هلال‌احمر استان اردبیل هم از وجود ۱۰ بانک امانت تجهیزات پزشکی خبر داد که ۱۰۴۴ مورد امانتی در استان به نیازمندان داشته‌­اند.

عزت‌الله‌ ضربی با تأکید بر رایگان بودن این خدمات می‌گوید: افراد متقاضی ملزم به ارائه گواهی پزشکی برای استفاده از این تجهیزات هستند؛ با این حال به‌دلیل بحرانی بودن شرایط اگر کسی نتواند از بهزیستی یا کمیته امداد مدرک معتبری ارائه کند، با دریافت مدرک شناسایی معتبر تجهیزات به امانت سپرده خواهد شد.

این طرح مورد استقبال بسیاری قرار گرفت

نجمه‌سادات حجازی، مددکار هلال احمر دزفول، بیماران بسیاری را می‌شناسد که با استفاده از تجهیزات موجود در بانک امانات سلامتی خود را بدست آورده­اند. او درباره تجربه کاری خود چنین گفت: « ما شرایط بیماران را بررسی می­کنیم و تجهیزات را در اختیارشان قرار می­دهیم. البته وسایل ما محدود است و ما امیدواریم تجهیزات بیشتری در اختیارمان قرار بگیرد.»

او از استقبال بیماران از بانک امانات تجهیزات خبر می‌دهد و می‌گوید: ما به بسیاری از بیماران که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی نیستند هم کمک می‌کنیم و با گرفتن کارت شناسایی معتبر به آنها تجهیزات تعلق می­گیرد.

بیمه پوشش نمی­‌دهد

طرح حلال احمر مانند یک مسکن برای دردهای بزرگ، به صورت موقت عمل می­کند در واقع مشکلات اصلی را حل نمی­کند. با توجه به جمعیت بیماران کشور امکان خدمات­‌دهی به تمام بیماران نیست. از آنجا که تجهیزاتی از این دست تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌‎ای نیستند، بسیاری از افراد برای تهیه دچار مشکل هستند.

‎‌رئیس علوم پزشکی نیز این موضوعات را تایید می­کند. محمد کریمیان می­گوید: « در سراسر کشور و همینطور ایلام افراد بسیاری هستند که تحت پوشش بیمه قرار نگرفته‌­اند، البته با توجه به اینکه طرح بیمه سلامت وجود دارد اما تجهیزات پزشکی تحت پوشش بیمه ‌‎ تکمیلی نیستند که چنین امکانی را برای بیمه‌شده قرار نداده­‌اند.»

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12231

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com