جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

انتخابات ایران

انتخابات ۱۴۰۰ میدان رقابت چه کسانی است؟

05:01۱

این روزها اکثر تحلیل­گران و فعالان سیاسی بر این باورند در رقابت پیش رو از مثلث لاریجانی، رئیسی و جهانگیری سخن به میان می‌آید اما برخی دیگر معتقدند که اصلاح‌طلبان در صورت افزایش مشارکت عمومی شانس مانور دارند؛ در غیر این صورت ‎‌پیش‌­بینی می­‌شود رقابت اصلی میان دو نماینده جریان اصول­گرایی یعنی رئیسی و لاریجانی شکل بگیرد.

به گزارش اسپات نیوز، مهلت قانونی ثبت‌نام برای نامزد‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به پایان رسید و در این پنج روز چهره‌های گونان جناحی و مستقل زیادی به عرصه رقابت وارد شدند.

شواهد حاکی از آن است که ۳۵ چهره شناخته شده از میان اصولگرایان، اصلاح‌طلبان، میانه‌روها، مستقلین و نظامی‌ها طی روز‌های گذشته وارد صحنه شدند. اما کاندید‌های رقابت اصلی شکل­دهنده رقابت پس از بررسی شورای نگهبان مشخص خواهند شد.

در مهلت پنج روزه ثبت‌نام کاندید‌های انتخابات ریاست‌جمهوری، ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، عزت‌الله ضرغامی، محسن رضایی و سعید جلیلی از اردوگاه اصولگرایان و اسحاق جهانگیری، مسعود پزشکیان، مصطفی تاج‌زاده، عباس آخوندی، مصطفی کواکبیان، محمد شریعتمداری، محمود صادقی، محسن هاشمی، زهرا شجاعی، محسن رهامی و رسول منتجب‌نیا نیز از جبهه اصلاحات وارد صحنه انتخابات شدند.

همچنین علی لاریجانی و علی مطهری نیز به عنوان چهره‌های شناخته شده میانه‌رو ‎‌ ثبت‌نام کردند.

محمود احمدی نژاد، محسن مهرعلیزاده، ابوالحسن فیروزآبادی، صادق خلیلیان، مسعود زریبافان، عبدالناصر همتی، شمس‌الدین حسینی و حسن سبحانی نیز مستقل وارد میدان رقابت شدند.

البته علاوه بر چهره‌های سیاسی، حسین دهقان، سعید محمد، محمدحسن نامی، رستم قاسمی و علیرضا افشار، پنج نظامی شناخته شده نیز به ستاد انتخابات رفتند تا برای رقابت ۲۸ خرداد اعلام حضور کنند.

اما نکته اینجا است که در روز ۶ خرداد با اعلام اسامی نهایی تایید صلاحیت شده‌ها از سوی شورای نگهبان احتمالا تعداد انگشت شماری به میدان مسابقه نهایی وارد خواهند شد.

مثلث اصلی انتخابات؛ رئیسی، جهانگیری و لاریجانی؟

گرچه تا اعلام اسامی نهایی تایید صلاحیت شده‌ها و پایان مناظرات تلویزیونی ممکن است فضای رقابتی میان کاندید‌ها تغییر کند و هنوز هیچ چیز نهایی نیست، اما بیشتر تحلیل­گران سیاسی بر این باورند که رقابت اصلی میان مثلث جهانگیری، لاریجانی و رئیسی شکل خواهد گرفت.

محمدعطریان­فر، معاون سیاسی دولت سازندگی و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران نیز در این موضوع گفت: در دو سویه میدان انتخابات موجود یک سمت آقای جهانگیری و در سمت دیگر آقای رئیسی حضور دارد. اما آقای لاریجانی نقش میانی را دارد؛ بنابراین فکر می‌کنم که رقابت اصلی میان این سه نفر است.

او پیش­بینی می­کند انتخابات از تک مرحله‌ای به دو مرحله‌ای هدایت خواهد شد. وی ادامه داد: با توجه به گفتمان برتری که این دو [لاریجانی و جهانگیری] دارند، در این رقابت‌ها آن کسی که صحنه را واگذار می‌کند، به احتمال زیاد آقای رئیسی خواهد بود.

در این میان، نظر محمد مهاجری فعال سیاسی-رسانه‌ای نزدیک به دولت نیز با عطریان­فر متشابه است. او دراین رابطه گفته است:«سه‌گانه لاریجانی، رئیسی و جهانگیری می‌تواند در یک ماه آینده منشا تحولات مهمی باشد. چه بسا که منجر به انتخاباتی دومرحله‌ای شود که دوتن از این سه تن به مرحله بعد راه پیدا کنند.»

البته برخی ناظران معتقدند که با توجه به اشتراک پایگاه رای لاریجانی و رئیسی، رئیس پیشین مجلس شانسی مقابل رئیسی در رقابت‌ها نخواهد داشت.

در عین حال، احمد زیدآبادی، روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی با این نظرات زاویه دارد. او بر این باور است که پیش‌بینی شکست لاریجانی نادرست بوده و از رئیس اسبق مجلس به عنوان پدیده انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو می­داند.

او در این باره می‌گوید: «لاریجانی بخشی از اهداف و ایده‌های اصلاح‌طلبان را در رویکردش گنجانده و با توجه به نزدیکی او با مقام‌های اصلی قدرت، احتمالا بتواند رای بخشی از جامعه غیرسیاسی را بگیرد. در آن سو و در چنین شرایطی برای آقای رئیسی نیز به نظر می‌رسد که تنها آراء ایدئولوژیک جناح اصولگرا باقی بماند.»

عده­ای دیگر از فعالان سیاسی نیز معتقدند که در سه‌گانه رقابتی پیش رو مسعود پزشکیان، لاریجانی و جهانگیری حضور خواهند داشت. غلامرضا تاجگردون در این رابطه گفته است: «انتخابات سه قطبی شود و من یکی از قطب‌ها را هم آقای پزشکیان می‌دانم که در صورت تایید صلاحیت می‌تواند تاثیرگذار باشد. در صورت تایید صلاحیت آقای جهانگیری و پزشکیان، کنار رفتن یکی به نفع دیگری راحت نیست.»

دوگانه رئیسی – لاریجانی

قاسم میرزایی‌نیکو، نماینده مجلس دهم در این رابطه به روزنامه اعتماد می‌گوید: «اصلاح‌طلبان حضور کمرنگی در انتخابات خواهند داشت و اصولا رغبتی نیز برای حضور ندارند؛ بعید می‌دانم نامزد حداکثری برای جناح اصلاح‌طلب وجود داشته باشد؛ بنابراین دوگانه لاریجانی-رییسی در انتخابات پیش‌رو محتمل‌ترین دوگانه است، اما اصلاح‌طلبان تمام قد پشت لاریجانی قرار نمی‌گیرند.»

تحت این شرایط، برخی از فعالان و تحلیلگران سیاسی بر این باورند که تایید صلاحیت نامزد، شرایط رقابت انتخاباتی و سطح مشارکت عمومی را مشخص خواهد کرد.

صادق زیباکلام در باره ارتباط تایید صلاحیت برخی از اصلاح طلبان با وضعیت رقابتی و مشارکت عمومی در انتخابات پیش رو، در یادداشتی نوشت: «سه نکته را از ابتداء شروع انتخابات گفته بودم: در صورت عدم شرکتم درانتخابات؛ رئیس‌جمهور آینده از جناح تندرو خواهد بود و بالاخره اینکه اگر جناب رئیسی شرکت کنند، نامزداصلی نظام خواهندبود و رئیس جمهور بعدی.»

او همچنین گفت: «تصمیم من مبنی برعدمِ شرکت در انتخابات همچنان برقوت خود باقی است. همچنان معتقدم که بواسطه کم رنگ شدن نقش بخش‌های انتخابی نظام در اداره کشور، عملا شرکت درانتخابات بی‌معنا شده. برخلاف گذشته که بعد از حضرت باری­تعالی امیدم به صندوق رای وزارت کشور می‌بود، امروز امیدم برای اصلاح وتغییر و تحول بهمان اولی است. این وضعیت بود تا مساله ثبت‌نام آقای مصطفی تاج‌زاده پیش آمد.»

این استاد دانشگاه ادامه داد: «پرسشی را درحساب توییتری‌ام مطرح کردم مبنی براینکه اگر به فرض محال صلاحیت ایشان تایید شود، آیا تصمیم عدم شرکت می‌بایستی همچنان باقی بماند؟ این پرسش درفضای مجازی تعبیر به تغییر در موضعم مبنی برشرکت در انتخابات شد و کامنت‌های فراوانی درمحکومیتم نوشته شد.»

زیباکلام در اظهارات خود اشاره کرده است: «برخی از کامنت‌ها از این دست بودند که گیریم تاج زاده ردِصلاحیت نشد و حتی درانتخابات هم توانست پیروز شود. اولین مانعِ او مجلس تندروی یازدهم خواهد بود که به هیچ یک از وزرایش رای اعتماد نخواهد داد؛ تا برسیم به مابقی ارکان نظام که دیوار بتنی بلندی دربرابرش قرارخواهند داد. ریاست‌ِجمهوری او عملا به جز چهارسال تنش و درگیری هیچ حاصل دیگری ببار نخواهد آورد.»

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12172

1 دیدگاه

  1. صدف خادمی

    تهشم رئیسی میشه باور کن

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com