جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

بررسی صلاحیت کاندیدای ریاست جمهوری

بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست‌جمهوری آغاز شد

04:42۰

۵۹۲ داوطلب برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری امسال ثبت‌نام کردند که صلاحیت یا عدم صلاحیت آن‌ها توسط شورای نگهبان در حال بررسی است.

به گزارش اسپات نیوز، ماجرای بررسی صلاحیت امسال کمی با سال‌های پیش متفاوت است. این تفاوت به مصوبه‌ای مربوط می‌شود که شورای نگهبان پیش از آغاز ثبت‌نام‌ها به وزارت کشور ابلاغ و تاکید کرد که این مصوبه اصلاحی شورا باید ملاک ثبت‌نام‌ها باشد اما وزارت کشور با دستور مستقیم حسن روحانی، از اعمال شرایط جدید در روند ثبت‌نام نامزدها منع شد؛ دستوری که وزارت کشور را به استناد تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست جمهوری، ملزم به ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم براساس قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوری کرد.

چندین مورد از شرایط ابلاغی جدید برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد، سابقه تصدی حداقل چهارساله در سمت‌های مدیریتی کشور و بازه سنی ۴۰ تا ۷۵ سال بود.

این در حالی است که وزارت کشور عده‌ای را بدون در نظر گرفتن این موارد ثبت‌نام کرد.

درباره عدم رعایت شرایط مذکور سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: این شورا به بررسی صلاحیت افراد فاقد شرایط جدید ورود نکرده و این افراد را نامزد انتخابات ریاست جمهوری نمی‌داند.

در همین حین وزارت کشور به استناد ماده ۳۵ قانون انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده بود که «داوطلبان هنگام ثبت‌نام باید دارای شرایط رجال مذهبی، سیاسی، ایرانی‌الاصل، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی و مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشند.»

در مجلس یازدهم برای شفاف شدن مصادیق این ماده، طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری اصلاح و به تصویب رسید اما به دلیل وجود ابهام و ایراد در برخی مواد مصوب، شورای نگهبان آن را به مجلس بازگرداند و به این ترتیب، اصلاحات مجلس ملاک اجرای انتخابات ۲۸ خرداد قرار نگرفت.

با شرایطی که تازه در نظر گرفته شده مانند سن و مدرک، احتمال می‌رود تعداد قابل‌توجهی از نامزدها حتی در فهرست مورد بررسی شورای نگهبان نیز قرار نمی‌گیرند.

افراد حذف شده از این لیست تا جایی است که از ۵۹۲ نامزد، تنها ۳۶ داوطلب در این چارچوب قرار می‌گیرند که تمامی آن‌ها چهره‌های سیاسی هستند.

احراز صلاحیت نامزدها به رای شورای نگهبان

کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری منوط به رای ۷ عضو شورای نگهبان است. مبنای ما در شورای نگهبان در حوزه ریاست جمهوری، قانون اساسی و سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری است. پیرو آن مصوبه‌ای در شورای نگهبان داشتیم که شرایطی را به دوستان وزارت کشور اعلام کردیم و از فردا (امروز) شورا کار خودش را آغاز می‌کند.

وی ادامه داد: ملاک ما رای نهایی اعضای شورای نگهبان است و با توجه به ۱۲ نفر عضو شورای نگهبان، ۷ رای مثبت برای احراز صلاحیت لازم است.

شرایط تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری

سخنگوی شورای نگهبان درباره تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری توضیح داد: بحث تبلیغات در ریاست جمهوری فرصتی ۲۰ روزه است که از هفتم شروع می‌شود و تا یک روز قبل از رای گیری؛ یعنی ۲۷ خرداد ماه ممنوعیت تبلیغات را داریم و بیست‌وهشتم هم رای‌گیری است.

وی اضافه کرد: کسانی که برای پست ریاست جمهوری نامزد شدند و می‌خواهند کشور را از طریق قانون اداره کنند، در گام اول که تبلیغات است باید تبلیغات منطقی با الزامات قانونی داشته باشند و از ساختارشکنی پرهیز کنند و مطالبی که خلاف منافع ملی است را بیان نکنند.

او اظهار کرد: به استناد اصل ۹۹، نظارت شورای نگهبان تا پایان مهلت انتخابات جاری است؛ اما تاکنون برای انتخابات ریاست جمهوری در این ‌خصوص اقدام خاصی صورت نگرفته و رویه این شورا این‌طور نبوده که ورود چندانی داشته باشد ولی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی این سابقه را داریم که در حین تبلیغات، برخی کاندیداها به دلیل تخلفاتی که داشته‌اند، صلاحیتشان مورد بازبینی قرار گرفته است.

کدخدایی با اشاره به اختیارات شورای نگهبان در بازبینی صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری در هنگام تبلیغات و مناظرات، گفت: امیدواریم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این مسائل را در تبلیغات انتخاباتی رعایت کنند و نیازی به ورود شورای نگهبان نباشد.

وی بیان کرد: به استناد اصل ۹۹ قانون اساسی رویه شورای نگهبان تغییر نکرده و همیشه این رویه از ابتدا وجود داشته و این شورا براساس اختیارات قانونی خود همان رویه سابق در امر نظارت بر انتخابات را انجام خواهد داد.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به فرصت ۵ روزه برای اعلام نتایج احراز صلاحیت‌ها گفت: اگر در این ۵ روز به نتیجه نرسیم طبق قانون ۵ روز دیگر امکان تمدید وجود دارد؛ بنابراین شورای نگهبان حداکثر ظرف ۱۰ روز آینده باید اعلام‌نظر کند.

انتخابات و شرایط کرونایی

انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ پس از انتخابات مجلس یازدهم، دومین رأی‌گیری خواهد بود که دولت در زمان کرونا برگزار می‌کند.

جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: مردم نگرانی از حضور در شعب نداشته باشند؛ تمام پروتکل‌های بهداشتی در شعب اخذ رای رعایت می‌شود.

عرف با تاکید بر افزایش ۱۰ درصدی شعب اخذ رای نسبت به دوره قبل انتخابات بیان کرد: حدود ۷۰ هزار شعبه در نظر گرفته‌ایم و تلاش داریم با افزایش شعب و ساعات اخذ رای از تراکم جمعیت در شعب جلوگیری کنیم. همه پروتکل‌های بهداشتی از جمله فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده در شعب اخذ رای رعایت می‌شود.

او ادامه داد: تلاش می‌کنیم ۷۰ هزار شعبه امن باشد. مردم هیچ نگرانی نداشته باشند و با خیال راحت به شعب مراجعه کنند.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12208

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com