جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

صرافی رمزارز

درگاه رمزارزها امروز مسدود می‌شود

02:009۰

خبرها حاکی از آن است که درگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات بانکی به صرافی‌ها و خریداران رمزارزها از امروز مسدود خواهند شد و  کلیه مسیرهای معاملات و خروج سرمایه از کشور از طریق تجارت ارزهای دیجیتال نیز به زودی بسته خواهد شد.

به گزارش اسپات نیوز، طی دستوری که به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات رمزارز ابلاغ شده، باید از فعالیت درگاه‌های غیر مجاز جلوگیری کنند.

پس از نامه رئیس مجلس خطاب به وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، روند مسدود کردن مسیرهای مبادلات مالی جهت خرید و فروش و تجارت سرعت بگیرد و در روزهای آتی ارائه خدمات این بخش کاملا متوقف شود.

رئیس کل بانک مرکزی نیز در ۱۱ اسفند ۹۹ اعلام کرد که مبادله رمزارزها با یکدیگر قانونی نیست. خرید و فروش رمزارزها تنها برای کسانی که رسمی، ارز استخراج و برای واردات کالا از آن استفاده می‌کنند، قانونی است.

مانی یکتا معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، گفت: طبق قانون شورای عالی مبارزه با پولشویی و مصوبه هیات دولت در سال ۹۸، مبادله رمزارزها در کشور ممنوع است.

کاظم دهقان مدیر عامل شرکت شاپرک، نسبت به تفاوت نگرش‌ها در چگونگی برخورد با مساله رمزارزها واکنش نشان داد و بیان کرد: در اسفندماه سال ۹۹ نامه‌ای خطاب به مدیران شرکت‌های پرداخت یار، اعلام شد که در ندادن خدمات به کسب‌وکارهای غیرقانونی و خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران و  قطع خدمات پرداخت الکترونیک به کسانی که کالا وخدماتی مغایر با قوانین ایران و بانک مرکزی ارائه می‌کنند، مثل فروش رمزارز، وی پی ان، سایت‌های شرط‌بندی و قمار اقدام کنند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، در نامه‌ای که به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی ضمن تاکید بر مسدودسازی درگاه پرداخت الکترونیک صرافی‌های ارز دیجیتال، نوشت: تکلیف سرمایه‌گذاران حوزه مبادله رمزارزها تحت عنوان صرافی‌های دیجیتال مشخص نشده، مردم نیز سرمایه خود را در بازاری وارد کرده‌اند که پر از ابهام است.

مجلس در برابر رمزارزها

رئیس مجلس به صراحت اعلام کرده که تنها اعلام ماموریت مبادله رمزارزها به بانک مرکزی و وزارت اقتصاد کافی نیست. همچنین، بانک مرکزی در اسفند ۱۳۹۹ به دارندگان مجوز پرداخت یاری اعلام کرده به صرافی‌های دیجیتال غیرمجاز خدمات ندهند.

قالیباف در این نامه به بانک مرکزی متولی اصلی در این حوزه اشاره کرد و خواستار تدوین مقررات لازم برای فعالیت و نظام‌مند کردن مبادلات رمزارزها شد.

بانک مرکزی در پی نامه رئیس مجلس از مسدودسازی درگاه‌های پرداخت رمزارزها خبر داد.

چندی پیش اما انتشار تحلیلی از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری حکایت از این داشت که تصمیم‌گیری درباره فعالیت رمزارزها باید به تاخیر بیوفتد و این فعالیت نباید به سوی زیرزمینی شدن حرکت کند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12202

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com