جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قدرت خرید مردم

کاهش قدرت خرید ایرانیان تا ۴۰ درصد

01:37۱

به گفته مسعود خوانساری، در دهه ۹۰ قدرت خرید ایرانیان تا چهل درصد کاهش پیدا کرد.

به گزارش اسپات نیوز، مسعود خوانساری، مدیر اندیشکده کسب‌وکار در مراسم رونمایی از بسته نجات اقتصاد ایران مباحث اقتصادی را بزرگ‌ترین چالش کشور دانست.

به گفته وی ریزش سرمایه اجتماعی و مبحث اشتغال نیز از دیگر چالش‌های مهم هستند.

او درباره این چالش‌ها اظهار کرد: در ۱۶سال گذشته ۱۷میلیون نفر به جمعیت سن کار اضافه شد اما متوسط اشتغال سه میلیون نفر بود؛ سرمایه اجتماعی دچار ریزش شد. در حالی در این سال‌ها متوسط تورم ۱۸درصد بود که میانگین رشد اقتصادی عدد صفر بود. همچنین تحریم‌ها نیز مشکلات زیادی را برای اقتصادی کشور ایجاد کرد. ما کشور هر ساله ۱۰۰میلیون دلار یارانه انرژی بدون هفدمندی می‌دهیم؛ مضاف بر آن میانگین نرخ تورم منطقه ۶ تا ۹درصد است در حالیکه تورم ایران اکنون با سودان و… در رقابت بوده و جز معدود کشورهایی است که تورمی دو رقمی دارد. در نهایت رتبه ادراک فساد در ایران حتی با کشورهای منطقه هم قابل قیاس نیست.

علی مروی، مدیر اندیشکده کسب‌وکار شریف نیز در این نشست اعلام کرد: دهه‌ ٩٠ دهه‌ای بود که آن را از دست دادیم؛ میانگین قدرت خرید ایرانیان حدود ۴٠ درصد کاهش یافت. از اوایل دهه٩٠ که نسل جدید اقتصاددانان آمدند، بخش زیادی از انرژی خود را صرف تعامل با سیاست‌مداران کردند که هشدارهای زیادی به دولت داده شد اما به آن‌ها توجهی نشد.

مروی اضافه کرد: تعامل با سیاست‌مداران چنان که باید اثربخش نبود. ترمز اصلی توسعه در کشور تعارضات منافع است نه جهل دانشی سیاست‌گذار. مطالبه‌گری اجتماعی عمومی، این ترمز را خلاص خواهد کرد. مخاطب اصلی بنای ایران عموم مردم است.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12227

1 دیدگاه

  1. امیر

    مردم دارن از گرسنگی میمیرن:/

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com