جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

بیتکوین

بلاتکلیفی فعالان ارزهای دیجیتال با بسته شدن درهای بازار

02:007۰

درحالی که سرمایه ۱۲ میلیون ایرانی در بازار رمز‌ارزها است تصمیم نهایی بر این شد که درگاه‌های صرافی رمزارزها بسته شود. اکنون تکلیف سرمایه‌گذاران این بخش چه می‌شود؟

به گزارش اسپات نیوز، همیشه در کشور هماندد ایران راهی برای دور زدن تحریم‌ها پیدا می‌شود، این بار این راه را رمز‌ارزها برای افراد فراهم کردند که صرافی‌ها نقش تعیین کننده‌ای در این ماجرا داشتند.

طبق گزارش‌های بدست آمده در این اواخر ارزش کل معاملات رمزارزها در کشور به ۱۰هزار میلیارد تومان رسیده بود. این درحالی است که شاخص کل بازار سهام از دو میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد باعث شد، بسیاری از کسانی که در بورس زیان کرده بودند، سرمایه خود را بازار رمزارزها کنند.

طی نامه‌ رئیس مجلس به وزارت اقتصاد و بانک مرکزی دیروز، ۲۷اردیبهشت تمامی درگاه‌های صرافی‌های ارز دیجیتال مسدود شدند با وجود اینکه این صرافی‌ها از درگاه معتبر بانک مرکزی استفاده می‌کردند.

ایوب ترابی، متخصص امنیت رمزارزها در این رابطه  می‌گوید: بر اساس قانون، خرید و فروش رمزارزها جرم است و فعالیت در بازار رمزارزها یا باید قانونی و یا جمع‌آوری شود.

همچنین ایوب ترابی در واکنش به بستن صرافی‌های غیر مجاز، گفت: مسدودسازی صرافی‌های غیرمجاز کار اشتباهی نبوده و دولت در این ماجرا با سازماندهی نامناسب مقصر است.

این متخصص ادامه داد: فعالان اصلی بازار رمزارزها در ایران شرکت‌های خصوصی و برخی سازمان‌های وابسته به نهادهای دولتی و غیردولتی هستند که اغلب استخراج رمزارزها نیز از سوی آنها انجام می‌شود. دولت می‌تواند با تحت کنترل در آوردن فعالیت فعالان از طریق بازار رمزارز‌ها کسب درآمد کند.

سرمایه‌های بلوکه شده

افرادی که در بازار رمزارزها فعالیت می‌کنند مجبورند برای تبدیل رمزارز خود به ریال حتی با وجود کارمزد بالا از صرافی‌های داخلی استفاده کنند اما حالا دیگر تمام درگاه‌های نقل و انتقال داخلی  بسته شده و با این اقدام سرمایه‌ زیادی در کیف پول‌های خارج از کشور بلوکه می‌شود.

امیرحسین نام‌آور، کارشناس بازارهای مالی در رابطه با بسته شدن صرافی‌های ارز دیجیتال، گفت: هنوز جزئیات این تصمیم مشخص نشده اما به نظرم در مدت کوتاهی این بازار سازماندهی خواهد شد زیرا در صورت بسته بودن صرافی‌های داخلی سرمایه زیادی در خارج از کشور بلوکه شده می‌ماند.

این کارشناس در ادامه گفت: بازار رمزارزها خاصیت ارز آوری به کشور‌ را دارا هستند و همیشه باعث خروج ارز نیستند. با توجه به کسری بودجه دولت، وضعیت اشتغال و بلوکه شدن سرمایه مردم احتمالا به زودی این بازار سازماندهی و قانونی می‌شود و بهتر است در این شرایط تصمیمات هیجانی نگیریم و درست عمل کنیم.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12312

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com