جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

تایید صلاحیت

عبور ۴۰ نامزد از فیلتر انتخاباتی شورای نگهبان

04:01۰

سخنگوی شورای نگهبان با تمام شدن زمان ثبت‌نام کنندگان داوطلبان انتخابات، اعلام کرد از میان ۵۹۲ نامزد تنها پرونده ۴۰ داوطلب انتخابات را بررسی خواهد شد.

به گزارش اسپات نیوز، سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد این شورا با موارد و شرایط اعلامی خود صلاحیت نمایندگان را بررسی می‌کند. او اشاره به مصوبه جدید این شورا کرد که براساس آن چند شرط به قانون انتخابات ریاست‌‌جمهوری افزوده شده است.

با وجود انتقادهای که چهره‌های سرشناس سیاسی و حقوقدان به شروط جدید شورای نگهبان درباره ورود به عرصه قانونگذاری با مصوبه شروط جدید برای نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری،  این شورای روز گذشته اعلام کرد که صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم را براساس مصوبه جدید بررسی خواهد کرد.

 درحالی که پیش از این، هنگامی که این شورا وزارت کشور را با مصوبه خود موظف به ثبت‌نام از داوطلبان با شرایط جدید می‌دانست، حسن روحانی رئیس جمهور وقت طی فرمانی ضمن منع وزارت کشور از این اقدام، به رحمانی فضلی وزیر کشور، دستور داد که داوطلبان را براساس قانون فعلی در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کند.

اگرچه در ثبت‌نام این دوره ریاست‌جمهوری، داوطلبان بدون توجه به دارا بودن شرایط جدید ابلاغی شورای نگهبان ازجمله داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد، سابقه تصدی حداقل چهارساله در سمت‌های مدیریتی کشور یا بازه سنی ۴۰ تا ۷۵ سال در ستاد انتخابات کشور نام‌نویسی شدند، اما حالا  شورای نگهبان اعلام کرد که این شورا براساس شرایط اعلامی خود صلاحیت نمایندگان را بررسی می‌کندکه تنها پرونده ۴۰ نامزد را بررسی خواهد شد.

از میان اعضای این شورا، سیامک ره‌پیک، قائم مقام دبیر شورای نگهبان و همچنین عباسعلی کدخدایی سخنگوی این شورا، بر شروط جدید تاکید کردند.

سیامک ره‌پیک گفت: نزدیک به ۶۰۰ نفر به وزارت کشور مراجعه کرده‌ا‌‌ند؛ ما براساس مصوبه، افرادی که شرایط اعلامی توسط شورای نگهبان را داشته‌اند، ثبت‌نام‌شان پذیرفته شده است.

تاکید این عضو شورای نگهبان بر این است که «طبق روال قانونی برای هر داوطلبی که ثبت‌نامش قانونی بوده، پرونده تشکیل می‌شود و اگر داوطلبی شرایط لازم را نداشته باشد، صلاحیت وی تایید نخواهد شد «.

این مقام مسئول در توضیح بررسی صلاحیت‌ها، گفت: شورای نگهبان با توجه اصول قانون اساسی واطلاعاتی که از مراج گوناگون دریافت می‌کند، دواطلبانی که وضعیتشان منطبق با قانون است را بررسی و صلاحیتشان را اعلام می‌کند. ره پیک در این میان تاکید که در جریان بررسی صلاحیت‌ها گرایش سیاسی افراد مدنظر شورای نگهبان نیست.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، در پی نخستین نشست  شورای نگهبان برای بررسی‌ها صلاحیت‌ها، بیان کرد: تنها  ۴۰ نفر شرایط مصوبه شورای نگهبان را دارند. طبیعتا آنچه برای ما اعتبار دارد همان شرایطی است که از سوی شورای نگهبان ارسال شده است یعنی افرادی که دارای این شرایط نیستند، ثبت‌نام آنها به رسمیت شناخته نمی‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان اشاره‌ای مدارک شرایط جدید کرد که مدارکی که پیش از این نیاز بود دو قطعه عکس و فرم ثبت‌نام بود. اکنون اما با توجه به شرایط جدید، مدارک مورد نیاز مدارک تحصیلی، سوابق کار و عدم سوء‌پیشینه بود که افراد ملزم بودند، آنها را به شورای نگهبان ارسال کنند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12317

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com