جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

فیلترینگ

فیلترینگ در حال کم‌رنگ شدن است

02:009۰

«سید ابوالحسن فیروزآبادی»، دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: این شورا در مورد فیلترینگ هیچ دخالتی نداشته و نظر اکثریت بر عدم فیلتر اینستاگرام است.

به گزارش اسپات نیوز، سید ابوالحسن فیروزآبادی که اکنون یکی از داوطلبان ریاست‌جمهوری است، در اظهار نظر جدیدی بیان کرد که فیلترینگ کم کم درحال منتفی شدن است و پلتفرم‌های بومی باید راه اینکه در کنار پلتفرم‌های خارجی رشد کنند را پیدا کنند.

بعد از فیلتر شدن چند پلتفرم خارجی نوبت به شبکه اجتماعی اینستاگرام رسید. بسیاری چهر‌ه‌ها و مقام‌های دولتی و حکومتی نسبت به فیلتر شدن اینستاگرام واکنش نشان دادند اما با وجود این نظرات هنوز این شبکه اجتماعی به دام فیلترینگ نیوفتاده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه هیچ تقاضایی مبنی بر فیلترینگ اینستاگرام به شورا نیامده است، افزود: «تا جایی که من در جریان هستم، چیزی قرار نیست فیلتر شود و اکثریت با فیلترینگ اینستاگرام مخالف هستند».

فیروزآبادی، وجود انحصار در فضای مجازی که یک معقوله خطرناک است را از کم کاری و‌ کم توجهی دولت نسبت پیام‌رسان‌های داخلی دانست. این اظهار درحالی است که پیام رسان‌های داخلی طی یک سال گذشته تسهیلاتی با مبلغ‌های‌ میلیاردی برای گسترش و پیشرفت خود از وزارت ارتباطات دریافت کرده‌اند.

صحبت‌های دیگر دبیر شورای عالی فضای مجازی به فیلترشکن‌ها و مافیای فروش فیلترشکن اختصاص داشت و گفت: قانونی مبنی بر غیرمجاز بودن فیلترشکن وجود ندارد و معتقدم در این حوزه مافیایی وجود ندارد.

ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی و دبیر شورای عالی فضای مجازی، در آخرین روز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، در ستاد انتخابات کشور حضور یافت و داوطلب این دوره از انتخابات شد. او در جمع خبرنگاران گفت: «هیچ وقت از فیلترینگ دفاع نکرده‌ام و معتقدم باید در فضای مجازی همانند فضای فیزیکی حدود و قلمرو ایران و انقلاب اسلامی مشخص باشد. اگرچه اعتقادی ندارم در کشور پلتفرم‌هایی داشته باشیم که نسبت به ما تعهدی نداشته و عکس‌ها را به دل‌خواه خود حذف می‌کنند اما تا اینستاگرام داخلی نداشته باشیم معتقد به فیلتر اینستاگرام نیستم.»

فیروز آبادی در همایش ملی فضای مجازی پاک، ضمن اشاره به اینکه ایران در بحث فیلترینگ جزو ده کشوری است که بیشترین فیلترینگ را دارد، گفت: حاکمیت نخواسته فضای مجازی را به حال خود رها کند. با وجود این نظارت در دسترسی، نمی‌توان به صورت ۱۰۰ درصدی این فضا را کنترل کرد اما نباید آن را هم رها کرد.

او همچنین اعلام کرد:  طرح مدیریت VPN قانونی با همکاری سایر دستگاه‌ها پیش می‌رود و ابراز امیدواری کرد که به زودی این طرح به نتیجه برسد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12328

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com