جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

بانک ملت

ماجرای اختلال در شبکه پرداخت بانک ملت چیست؟

04:00۰

چند روزی است که خبری مبتنی بر افشای اطلاعات ۳۳ میلیون نفر از مشتریان بانک ملت همراه با حاشیه­های فراوان منتشر شده و در عین حال، هم­اکنون دسترسی تعدادی از همین مشترکین به شبکه بانک با اختلال مواجه شده. علی رغم شواهد، بانک ملت اختلال به وجود آمده را طبیعی می‌داند و مدیر امنیت به‌پرداخت هم موضوع افشای اطلاعات را کلا تکذیب می‌کند.

به گزارش اسپات نیوز، دوروزی است که تعداد زیادی از مشتریان بانک ملت از قطع دسترسی‌ آنها به شبکه این بانک اعتراض دارند و از تداوم یک اختلال می‌گویند.

روابط عمومی بانک ملت درباره این اختلال اعلام کرده است:« علت اختلال از جانب بانک هنوز اعلام نشده است اما هر از گاهی اختلال پیش می‌آید و این اتفاق طبیعی است. برخی از آی‌پی‌ها دچار اختلال شده‌اند و برای برخی مشترکین امروز هم همچنان اختلال وجود دارد. با این حال همکاران ما در حال بررسی و تلاش برای رفع مشکل هستند.»

با این وجود، تعدادی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی این اختلال را با خبر افشای اطلاعات کاربران به‌پرداخت ملت مرتبط تلقی می­کنند.

ظاهرا ۲۲ اردیبهشت ماه اطلاعات مشتریان به‌پرداخت ملت که وابسته به بانک‌ ملت است، افشا شده و برای فروش و معامله با بیت‌کوین در اینترنت قرار گرفته است. بر اساس گزارشات به دست آمده اطلاعات این مشتریان که بیش از ۳۰ میلیون نفر بوده‌اند، شامل شماره مشتری، نام و نام‌خانوادگی، کد ملی، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، شماره حساب، شهر و استان تولد، شهر و استان محل سکونت و شماره موبایل است.

بانک ملت در پاسخ به این ادعا طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ابعاد این موضوع در حال بررسی است اما ماهان مهدوی امیری، مدیر امنیت به‌پرداخت ملت اظهار کرد: «بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده تا به این لحظه هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر هک اطلاعات در دست نیست.»

این مقام مسئول از هرگونه توضیح بیشتر در این زمینه خودداری می‌کند.

بانک ملت: اطلاعات مشتریان لو نرفته است

در حالی که بانک ملت ماجرا را شفاف‌سازی نمی­کند، جریان‌سازی هک اطلاعات شبکه بانکی ایران مسبوق به سابقه است و قبلا هم اتفاق افتاده، همچنین اواخر سال ۹۷ هم اعلام شد که به دلیل بروز خطای انسانی اطلاعات تعدادی از کاربران به ‌پرداخت ملت لو رفته است. البته آن زمان هم اعلام شد که داده‌های منتشر شده حاوی اطلاعات محرمانه مشتریان نبود و هیچ سو استفاده‌ای از حساب بانکی آنان صورت نگرفته است.

میلاد نوری، کارشناس فناوری، در این باره می‌گوید: «امکان هک همه جای دنیا وجود دارد اما در تمام دنیا قانون‌گذاری و رگولاتوری انجام شده که هر کسب و کاری به اندازه نیازش مجاز به دریافت اطلاعات باشد. ما در ایران هنوز برای دسترسی به سطوح مختلف اطلاعات مشتری از سوی بخش‌های خصوصی و غیرخصوصی، قانون مشخص نداریم.»

او ادامه می‌دهد: «در گام دوم باید نظارت باشد بر این که مرکزی که از مردم اطلاعات گرفته، از این اطلاعات چطور نگهداری می‌کند؟ گام سوم هم روش برخورد بعد از نشر احتمالی اطلاعات است.»

سوء استفاده از ضعف قانون؛ شکایت بی‌جا

این کارشناس از ضعف قانون ما انتقاد می­کند که حتی مجموعه‌ای که نتوانسته از اطلاعات حفاظت کند به راحتی در جایگاه شاکی قرار می‌گیرد. این کارشناس می‌افزاید: به‌پرداخت ملت دفعه قبل اعلام کرد افشای اطلاعات به دلیل خطای انسانی بوده در حالی که باید به طور روشن مشخص می‌شد چه افرادی به اطلاعات مشتریان دسترسی دارند؟ اگر از طریق کوتاهی یک کارمند اطلاعات افشا شده از کجا معلوم که این مشکل حل شده باشد؟ وقتی با این مشکل نه قانون برخورد کرده، نه سازمان آسیب‌شناسی کرده، پس طبیعتا در جهت رفع آن هم اقدامی نشده.

نوری ادامه می‌دهد: وقتی بانک ملت این موضوع را حتی تایید هم نمی‌کند چطور قرار است باگ امنیتی خود را حل کند و این آسودگی را به مشتریانش بدهد که این اتفاق دیگر نمی‌افتد؟ درحالی که وقتی نقصی پذیرفته ‌شود پای کارشناسان بیشتری برای رفع نقص به ماجرا باز می‌شود و جلوی تکرار آن گرفته می‌شود.

آنطور که این کارشناس می‌گوید در حال حاضر این آگاهی اینکه چه اطلاعاتی منتشر شده مردم داده شود چون خود مجموعه وظیفه دارد مشتریانش را آگاه کند که حجم اطلاعات از دست رفته چقدر بوده و چه آسیبی ممکن است به کاربر وارد شود.

او در نهایت این سوال را مطرح می‌کند: افشای اطلاعات از سمت بانک ملت نبوده بلکه از سمت به‌پرداخت ملت بوده. بانک‌ها لایه‌های امنیتی بیشتری دارند و دسترسی به اطلاعات آن‌ها راحت نیست. حالا یکی از انتقادات این است که اصلا چرا این اطلاعات باید در دست به‌پرداخت باشد؟ اطلاعات پذیرنده طبیعی است که در دست به‌پرداخت باشد اما این اطلاعات نه.

نوری می‌افزاید: طبق اطلاعات غیررسمی سامانه‌ای وجود داشته و اطلاعات از طریق آن منتشر شده که البته خارج از به‌پرداخت است. برخی کارشناسان حقوقی دسترسی به‌پرداخت به این سامانه ملت را غیر قانونی تلقی می­کنند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12379

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com