جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

لیست تحریم

۶ کاندیدا انتخابات مشمول تحریم‌­های آمریکا

03:01۰

 

در میان ۵۹۲ کاندیدایی که برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ثبت نام کرده‌اند، شش نفر از آنها در لیست تحریم‌های آمریکا هستند.

به گزارش اسپات نیوز، برخی تحلیلگران معتقدند پیروزی یک نامزد تحریمی در انتخابات ۱۴۰۰ می‌تواند علامتی به نشانه عدم احتمال بهبود رابطه با غرب را به جهان ارسال کند. با این وجود، برخی دیگر معتقدند رای به کاندیدای تحریم‌ها، می‌تواند به نفع اقتدار ایران در مذاکرات آتی باشد.

اما کدام چهره‌های انتخابات در فهرست تحریم‌شدگان آمریکا هستند و دلیل آن چیست؟ در این گزترش به این سوال مفصلا توضیح داده­ایم:

سید ابراهیم رئیسی

سید ابراهیم رئیسی به دلیل مواضع خود توسط اتحادیه اروپا و ایالات متحده مورد تحریم قرار گرفته است.

در ماه مارس ۲۰۱۱ نام ابراهیم رئیسی در فهرست ۸۰ مقام ایرانی تحریم شده توسط اتحادیه اروپا قرار گرفت. دلیل این تحریم نیز بنا بر مسائل حقوق بشری بوده است.

در ۱۳ آبان ۱۳۹۸، وزارت خزانه‌داری ایالت متحده آمریکا، ۹ تن از افراد مطرح کشور را تحریم کرد از جمله: سید ابراهیم رئیسی. دلیل اصلی آمریکا، اعتراضات آبان بود و برخی پرونده‌های دیگر که از سال­های گذشته باقی مانده­ است.

رستم قاسمی

در سال ۲۰۱۳ «رستم قاسمی» به عنوان وزیر نفت ایران، در فهرست ۵۰۰ نفره قدرتمندترین افراد جهان که هر ساله از سوی نشریه «فارن پالیسی» منتشر می‌شود، قرار گرفت. شاید حضور در همین لیست، باعث واکنش ایالات متحده شد و نام رستم قاسمی به عنوان فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل دولت فدرال ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و استرالیا قرار داشت که بعد از وزیر شدن، از فهرست تحریم‌های بین‌المللی خارج شد.

حسین دهقان

حسین دهقان مشاور رهبر انقلاب در حوزه صنایع دفاعی از جمله کسانی بود که همراه ۹ نفر دیگر در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۸ در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفتند. این افراد بنا بر اعلام دولت آمریکا در حملات لبنان و آرژانتین نقش خاصی داشتند. حسین دهقان ، این اتهام را رد کرده است.

ابوالحسن فیروزآبادی

در ۹ خرداد ۱۳۹۷، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا ابوالحسن فیروزآبادی را به بهانه آنچه نقض حقوق بشر از طریق مشارکت در سانسور اینترنت می‌خواند، مورد تحریم قرار داد. بر پایه این تحریم از ورود ابوالحسن فیروزآبادی به ایالات متحده آمریکا جلوگیری و دارایی‌های وی نیز در این کشور توقیف می‌شود. هم‌چنین شهروندان ایالات متحده، حق انجام هرگونه معامله‌ای را با او نخواهند داشت.دلیل اصلی تحریم او که دبیر شورای عالی فضای مجازی است، فیلتر تلگرام اعلام شده است.

فریدون عباسی

در ۲۴ آذر ۱۳۹۱، آمریکا تحریم های اعمال شده علیه ایران را با افزودن نام پنج فرد و هفت شرکت مرتبط با برنامه هسته ای این کشور گسترش داد.

در آن زمان اظهار شد، این موسسه‌ها و افراد به خاطر ارائه کالا، فناوری و خدماتی که توانایی ایران را برای غنی سازی اورانیوم یا احداث نیروگاه آب سنگین تحقیقاتی افزایش ­می­دهد، تحریم شده‌اند. یکی از افراد تحریم شده، فریدون عباسی ، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است. یک مقام آمریکایی در همان موقع گفت: علت تحریم شدن آقای عباسی، نقش او در افزایش فعالیت های مربوط به استخراج اورانیوم و تولید کیک زرد در ایران است.

البته این نخستین بار نبود که آمریکا فریدون عباسی را تحریم می کند. او به وسیله اتحادیه اروپا نیز تحریم شده است. نام آقای این نامزد انتخابات در فهرست افراد تحریم شده به وسیله قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز به چشم می خورد. این قطعنامه در سال ۲۰۰۷ تصویب شد.

عزت‌الله ضرغامی

آمریکا عزت‌الله ضرغامی و صدا و سیمای ایران را نیز تحریم کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در زمان ریاست ضرغامی بر رسانه ملی، اعلام کرد با هدف کند کردن تلاش‌های ایران در ادامه توسعه برنامه هسته‌ای خود، این تحریم‌ را اعمال کرده است.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12370

491 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com