جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

محدودیت سفر

انتشار آمارهای متناقض در خصوص سفرهای ممنوعه عید فطر

03:00۱

با اینکه در جاده­‌‌های کشور به‌ویژه جاده‌­های شمالی با وجود ممنوعیت‌های تردد کرونایی شاهد ترافیک سنگینی بودیم و آمارها گویای افزایش سفرها نسبت به هفته قبل از محدودیت‌­ها بود، برخی اخبار ضد و نقیض در این باره منتشر شده است.

به گزارش اسپات نیوز، در هفته گذشته و قبل از شروع شدن تعطیلات مربوط به عید فطر ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که از سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ساعت دوازده ظهر تا همین ساعت روز شنبه هفته بعد از آن یعنی ۲۵ اردیبهشت ماه، ممنوعیت تردد بین استانی اجرا و همه ورودی و خروجی شهرها و استان‌های مختلف کنترل می‌شود تا کسی نتواند به سفر برود.

اما آمارها مسئله دیگری را نشان می­‌دهند چرا که به نظر می‌رسید هر روز از این تعطیلات و حتی روزهای قبل و بعد از آن در جاده‌های کشور به ویژه محورهای شمالی ترافیک سنگینی وجود داشت و این مسئله حاکی از اجرا نشدن درست ممنوعیت‌های تصویب شده در ستاد ملی مقابله با کرونا است.

البته طبق آمارهای اعلام  شده از سوی مرکز مدیریت راه‌های کشور، در بازه زمانی ۱۷ تا ۲۳ اردیبهشت‌ماه (هفته گذشته) میانگین تردد وسایل نقلیه مختلف در محورهای بین استانی یک میلیون و ۴۵۶ هزار و ۲۵۷ وسیله نقلیه بوده است و این میزان تردد نسبت به هفته قبل از آن که هنوز این مصوبه ابلاغ نشده بود، با افزایش دو درصدی همراه بوده است.

در هفته گذشته استان­‌هایی که بیشترین افزایش ترددهای بین استانی را نسبت به هفته قبل از آن داشته­‌اند عبارت­ند از گلستان، اردبیل، فارس و کهکیلویه و بویراحمد به ترتیب با ۱۳ درصد، ۱۲ درصد، ۱۰ درصد و ۱۰ درصد و استان­هایی که بیشترین کاهش را داشته‌­اند عبارت­ند از کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان به ترتیب با منفی ۱۳ درصد، منفی ۹ درصد و منفی شش درصد.

این در حالی ست که این مرکز گزارش دیگری در این زمینه منتشر کرده بر این اساس، بررسی متوسط تردد روزانه بین استانی از ۲۱ تا ۲۴ اردیبهشت ماه در کشور، نشان می‌دهد حدود یک میلیون و ۲۶۳ هزار و ۲ وسیله نقلیه در راه‌های برون شهری تردد داشته‌اند که میزان تغییرات تردد بین استانی در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹ در بازه زمانی دو تا پنج خرداد، حدود ۳۱ درصد کاهش و ۳۴ درصد کاهش در تردد وسایل نقلیه سبک بوده است.

میزان تغییرات تردد استانی در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۸ از ۱۳ تا ۱۶ خرداد ۴۸ درصد کاهش و ۵۴ درصد کاهش تردد در وسایل نقلیه سبک گزارش شده است.

جالب اینجاست که در این گزارش، خبری از مقایسه میزان ترددهای جاده‌ای با هفته قبل از اعمال این ممنوعیت و روزهای مشابه با هفته گذشته‌اش نیست و دلیل انتشار این گزار ش مشخص نیست و ما نمی­‌دانیم اعداد و ارقام در این گزارش را باید باور کنیم یا ترافیک‌های سنگینی را که مرکز مدیریت راه‌های کشور در ایام تعطیلات عید فطر به صورت روزانه گزارش می‌کردند. آن هم ترافیک‌هایی در ایام عیدی که بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا نباید شاهد آن می­بودیم چرا که اگر سخت‌گیری‌ها مانند ایام نوروز سال گذشته با جدیت اعمال می‌شد و مردم همکاری می‌کردند، سفرهای جاده‌ای تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کرد و آمارهای تردد در جاده‌­های کشور حداقل نصف می­شد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12441

1 دیدگاه

  1. کامران

    اونایی که باید میرفتن رفتن! آمار میخوایم چیکار

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com