جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

زمین رایگان

ماجرای زمین رایگان چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

02:58۰

با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری، داوطلبان وعده‌های زیادی داده‌اند. یکی از کاندیداها وعده زمین رایگان را داده است. اما تحقق چنین وعده‌ای آیا شدنی است؟

به گزارش اسپات نیوز، از افزایش یارانه تا تخصیص کوپن الکترونیک و تاسیس صندوق مالباختگان بورس وعده‌هایی که اجرای آنها نیاز به تخصیص اعتبار و منابع مالی دارد. اما ماجرای اعطای زمین رایگان در نگاه اول نیاز به تامین مالی ندارد.

با توجه به افزایش قیمت مسکن در تهران، افراد مجبور به مهاجرت به شهرهای اطراف تهران شده‌اند. در فرودین امسال با افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران به تعداد مستاجران اضافه شده به طوری که بیشتر مردم در خرید خانه ناتوان بوده‌اند.

بر اساس اعلام معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی خردادماه سال ۹۹ و آخرین آمار نفوس و مسکن در سال ۹۵ حدود ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار، معادل ۳۰.۷ درصد کل جمعیت ایران مستاجرند.

در این میان افزایش قیمت مسکن از یک سو و ناامیدی مستاجران برای خانه‌دار شدن از سوی دیگر، بستر مناسبی را برای وعده‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری فراهم کرده است.

سعید محمد، کاندیدای ریاست جمهوری اعلام کرده که «اراضی ملی را رایگان در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که قصد مشارکت در طرح‌های خانه‌دار کردن مردم داشته باشند».

این کاندیدای ریاست‌جمهوری می‌گوید: برای این طرح قرار است از نقدینگی یا همان سرمایه‌گذاران استفاده کند، برخلاف روشی که  منابع مالی طرح مسکن مهر‌ را بانک‌هت تامین می‌کردند و این کار باعث افزایش تورم و‌ پایه پولی می‌شد.

تکرار تجربه دولت نهم؟

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق نیز اظهاراتی مشابه را بیان کرده بود، که طبق این اظهار ارزش زمین، بخش قابل توجهی از هزینه تمام شده مسکن را به خود اختصاص می‌دهد، در نتیجه طرح ۴٫۴ میلیون واحدی مسکن مهر را کلید زد.

اقدام دولت احمدی‌نژاد چگونه پیش رفت؟  

گزارش مرکز آمار ایران نشان دهنده این است که در هشت سال فعالیت دولت احمدی‌نژاد با طرح مسکن ملی و عدم مدیریت منابع ارزی کشور، قیمت مسکن  رشد ۳۲۶ درصدی داشته که در تهران از متری ۶۴۸ هزار تومان به متری دو میلیون و ۷۶۱ هزار تومان رسید.

طرح مسکن مهر اما در بیابان‌های اطراف شهر اجرا شد که این مناطق دارای زیر ساخت‌های لازم مثل شبکه‌ آب و فاضلاب نبود در نتیجه قابل سکونت نیز نبودند.

اجرای طرح مسکن مهر نتایج زیان‌باری به‌دنبال داشت:

  1. تورم ۴۲ درصدی
  2. افزایش قیمت بیش از ۳۰۰ درصدی مسکن
  3. ۴۲ هزار میلیارد تومان منابع بانکی که می‌توانست در جای دیگری مفید باشد به هدر رفت
  4. واحدی‌هایی که قابلیت زندگی را نداشت

حسن روحانی نیز در سال ۹۸ طرح مسکن ملی برای خانه‌دار کردن افراد کلید زد. این طرح اما پس از گذشت یک سال و نیم هنوز پیشرفتی نداشته و به نظر می‌رسد بدون نتیجه مطلوب به دولت بعدی سپرده شود.

سعید محمد کاندیدا ریاست‌جمهوری نیز وعده‌ای شبیه به دولت‌های قبلی داده است با تفاوت اینکه این سرمایه‌گذاران هستند که منابع مالی این طرح را تامین می‌کنند.

اما‌ آیا زیرساخت‌های لازم برای اجرای چنین طرحی در کشور، بدون داشتن عاقبتی مثل افزایش قیمت شدید مسکن، تورم بالا و هدر رفت منابع کشور، وجود دارد؟

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12408

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com