جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

سامانه سمات

اطلاعات «سامانه سمات» برای چه کسانی قابل استفاده است؟

02:21۱

منشأ شکل‌گیری فساد در نظام بانکی کشور، محل تسهیلات‌دهی و مطالبات معوق است که طبق گفته رئیس کل بانک مرکزی با راه‌اندازی کامل سامانه سمات، نظارت‌ها بر وام‌دهی بانک‌ها و انباشت مطالبات معوق بیشتر می‌شود و فساد بانکی از این طریق از بین می‌رود و همه می‌توانند از اطلاعات این سامانه استفاده کنند.

به گزارش اسپات نیوز، روز گذشته در حضور رئیس کل بانک مرکزی از سامانه سمات رونمایی شد که از طریق آن نظام پرداخت کشور کنترل می­شود.

سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات (سمات) برای دسترسی به سوابق تسهیلاتی مشتریان بانک‌ها و تخصیص کارای منابع مالی تاسیس شده است که با کاهش ریسک‌های وام دهی، هزینه تامین مالی را برای مردم کم می‌کند.

ارسال اطلاعات تسهیلات و تعهدات در سمات به شکل برخط و بر اساس وب سرویس بوده است و این سامانه در ارتباط با دیگر سامانه‌های مرتبط با اطلاعات هویتی مشتریان است.

طبق این گزارش، بانک مرکزی، بانک‌ها، موسسات اعتباری و اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز قابلیت استفاده از اطلاعات سمات را دارند و این سامانه در اجرای آیین‌نامه پیشگیری از انباشت مطالبات غیرجاری نظام بانکی موثر واقع خواهد شد.

اضافه شدن فیلت‌های اطلاعاتی به تناسب نیاز از جمله وجه التزام تاخیر دین، پیش بینی راهکارهای لازم در راستای آسان کردن ارسال اطلاعات و دریافت آن‌ها به صورت فوری و در آخر دریافت اطلاعات ضامنی و امکان استعلام تسهیلات و تعهدات ضمانت شده اشخاص، علل تغییر سامانه قدیم هستند.

ارتباط با سامانه پژواک سازمان ثبت احوال و ثبت اسناد کشور نیز از دیگر تغییرات اعمال شده در این سامانه است.

براساس اعلام بانک مرکزی، اهداف کلی ایجاد سامانه تسهیلات و تعهدات به شرح زیر است:

۱- شناسایی و ساماندهی وضعیت اعتباری مشتریان بانک‌ها

۲- زمینه‌سازی برای انجام اعتبار سنجی دقیق‌تر مشتریان

۳- یکپارچه سازی ساماندهی بانک‌ها در حوزه تسهیلات

۴- افزایش کیفیت اطلاعات موجود در بانک‌های اطلاعاتی

وام­دهی بانک‌­ها بدون کد رهگیری امکان­‌پذیر است؟

مشتریان بانک‌­ها همواره در دریافت وام با مشکلات متعددی چون تضامین، مبلغ بازپرداخت و… دست و پنجه نرم می­کنند. در این میان افراد زیادی وام‌هایی با مبالغ کلان دریافت کرده‌اند و در مواردی بازپرداخت آن‌ها انجام نشده و سپرده‌های مردم در بانک‌ها حیف و میل شده است.

با تاسیس سامانه سمات، از آنجا که یکی از مشکلات نظام بانکی کشور از تسهیلات‌دهی و معوقات غیرقابل نشأت می‌گیرد و بستر شکل­گیری فساد در بانک­ها را فراهم می­کند، رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: «از طریق این سامانه، بانک‌ها بدون کد رهگیری نمی‌توانند وام بدهند که این امر قدرت نظارت بانک مرکزی بر روند تسهیلات دهی بانک‌ها را بیشتر می‌کند.»

همتی نیز اعلام کرد: «با سامانه سمات بانک مرکزی و بانک‌ها روزانه از اینکه تسهیلات به کدام بخش یا فرد چگونه داده شده است، مطلع می‌شوند.»

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12483

1 دیدگاه

  1. پروین

    نگم از فساد نظام بانکی کشورمون…

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com