جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

انتخابات دومرحله ای

انتخابات ۱۴۰۰ دو مرحله‌ای می‌شود؟

02:00۰

حسام‌الدین برومند، مدیر مسئول روزنامه حمایت می‌گوید: دو مرحله‌ای شدن انتخابات بعید است.

به گزارش اسپات نیوز، حسام‌الدین برومند، مدیر مسئول روزنامه حمایت درباره نوع رفتار شورای نگهبان با توجه به تعدد نامزدها و همچنین فضای انتخاباتی و دغدغه‌هایی که درباره کاهش مشارکت وجود دارد، گفت: برابر با قانون و روالی که تاکنون شورای نگهبان داشته به لحاظ حقوقی الزامی ندارد که این مباحث را در نظر بگیرد. آنچه در عملکرد این نهاد می‌توان گفت این است که شورا به لحاظ قانونی وظیفه احراز صلاحیت نامزدها را دارد و وظیفه ثانویه برای شورای نگهبان متصور نیست که در روند بررسی صلاحیت‌ها مساله فضای اجتماعی و نوع مشارکت مردم را در نظر بگیرد.

این فعال رسانه‌ای بابیان این‌که این نهاد باید براساس شاخص‌های قانونی نامزدها مطابق با معیارهای اعلام‌شده موردسنجش قرار دهد و وقتی عیارسنجی حقوقی انجام شد شورا در خصوص احراز صلاحیت‌ها، عدم احراز صلاحیت‌ها و همچنین رد صلاحیت نامزدها اعلام نظر خواهد کرد.

وی با اشاره به تعدد نامزدهای این دوره از انتخابات و نحوه بررسی صلاحیت‌ها گفت: شورای نگهبان در حوزه بررسی صلاحیت‌ها کف و سقف را در نظر می‌گیرد. کف صلاحیت‌ها همان چیزی است که براساس مصوبه جدید شورا در خصوص سن، مدرک تحصیلی و سوابق کاری موردبررسی قرار می‌گیرد و طبعا در این بخش طبیعی است که با نامزدهای متکثری روبه‌رو خواهیم بود که از کف صلاحیت‌ها برخوردارند اما با این وصف، این اصلاحیه موارد دیگری مثل مدیر و مدبر بودن را نیز در بردارد. ازاین‌رو، گرچه ممکن است نامزدهای متعددی به لحاظ سن، مدرک تحصیلی و سوابق کاری از حداقل‌های مندرج در مصوبه جدید شورای نگهبان برخوردار باشند اما در حوزه مدیر و مدبر بودن، شورای نگهبان می‌تواند با بررسی سوابق کاری نامزدها نسبت به احراز صلاحیت‌ها دقیق‌تر عمل کند.

از این‌جهت تعداد نامزدهای تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان کمتر از ۱۰ نفر خواهد بود. وی درباره محتمل بودن دور دومی شدن انتخابات تصریح کرد: بر اساس قرائن میزان مشارکت به‌گونه‌ای است که انتخابات در دور اول پایان خواهد یافت گرچه با توجه به برخی شواهد پیش‌بینی این است که مشارکت بالایی نخواهیم داشت و نهایت مشارکت بین ۵۰ یا ۵۲درصد خواهد بود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12503

491 نوشته
از همان اوایل نوجوانی، علاقه موازی به فضای رسانه و فناوری اطلاعات باعث شد تا در حوزه‌های مختلف از جمله چندرسانه‌ای، تکنولوژی، اقتصاد و حتی سیاست، قدم بردارم. سلیقه متفاوت در نوع بازتاب اخبار هم موجب شد تا از گرافیک به عنوان یکی از بازوهای کمکی بهره ببرم.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com