جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قیمت پوشاک

پوشاک ۵۰ درصد گران شد؛ مقصر کیست؟

03:00۳

عضو هیات‌مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از افزایش ۵۰ درصدی قیمت پوشاک نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و علت آن را اعمال محدودیت در واردات مواد اولیه بدون دقت و ظرفیت‌سنجی از سوی وزارت صمت دانست.

به گزارش اسپات نیوز، طبق اظهارات مجید افتخاری، طی یک سال اخیر صنف پوشاک بیش از سایرین از ویروس کرونا با ضرر مواجه شده­اند، گفت: «تمام تعطیلات برای کنترل شیوع کرونا در ابتدای فصل اعمال شد که باعث کاهش فروش پوشاک شد. این در حالی است که پوشاک یک محصول فصلی است و اگر در زمان مناسب خود عرضه نشود با کاهش قیمت شدید مواجه می‌شود.»

وی همچنین با بیان اینکه قیمت مواد اولیه نسبت به زمان مشابه سال گذشته بیش از دو برابر شده است، تصریح کرد: در چنین شرایطی قیمت پوشاک نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است. به دلیل همین مشکلات نوع تولید هم عوض شده، هر محصولی ارائه نمی‌شود و تولیدکنندگان از پارچه‌های ارزان‌تر استفاده می­‌کنند.

ممنوعیت بی­‌دلیل و رفتارهای مافیاگونه

افتخاری برخی تصمیمات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) صمت و اعمال محدودیت در واردات مواد اولیه را علت افزایش غیرمعقول مواد اولیه داخلی تلقی کرد و گفت: «علت محدودیت واردات مواد اولیه تهران مشخص نیست. برخی از این مواد تولید داخل دارند اما ظرفیت شناسی درستی انجام نشده، چرا که این میزان تولید پاسخگوی نیاز کشور نیست. نمی‌تواند به‌طور ناگهانی روند عرضه و تقاضا را تغییر داد. بلکه باید بعد از ظرفیت‌سنجی دقیق برای مثال اعلام کرد که بعد از طی زمان مشخصی واردات محدود می‌شود.»

وی همچنین تصریح کرد: مشکل از صنایع نساجی نیست چرا که نخ و پنبه به شدت گران شده و رفتارهای شبه‌مافیایی نیز در این بخش وجود دارد، به طوری که اشخاصی حضور دارند که می‌خواهند واردات مواد اولیه ممنوع شود تا قیمت آن به طور غیر طبیعی افزایش یابد.

حداقل کمک‌های سال قبل را دوباره ارائه می‌دادید!

عضو هیات‌مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک نظر خود را درباره تاثیرات تعطیلی یک ماهه اصناف برای کنترل شیوع ویروس کرونا، این گونه گفت: در همه جای دنیا بعد از اعمال چنین محدودیت‌هایی تسهیلاتی برای مشاغل آسیب دیده در نظر گرفته می‌شود. سال گذشته هم بعد از تعطیلی حدود یک ماه فروردین ماه مهلت سه ماهه برای چک و تسهیلات ۱۲ میلیون تومانی برای مشاغل آسیب دیده در نظر گرفته شد.

وی با بیان اینکه در نظر گرفتن مهلت ۲۰ روزه برای چک‌ها بعد از تعطیلی یک ماهه خنده دار است، افزود: بعد از یک ماه تعطیلی هیچ حمایتی از از مشاغل و اصناف آسیب دیده نشد. سازمان امور مالیاتی، بانک‌ها و سایر بخش‌های دولتی همه مطالباتشان، حتی جریمه یک ساعت دیرکرد را نیز دریافت کردند.

افتخاری با بیان اینکه باید از خدمات کشورهای دیگر در زمان اعمال محدودیت‌ها الگو گرفت، گفت: «تعطیلی یک ماهه اخیر بدترین تعطیلات بود. درست هم اجرا نشد عده‌ای تخلف کردند و در شرایطی که خیلی از صنوف تعطیل بودند آنها کاسبی کردند. برای مثال برخی مشاغل غیرضرور مثل آبمیوه فروشی‌ها باز بودند و در موجب تجمع نیز می‌شدند، اما در بخش پوشاک به ویژه در مراکز جاری تعطیل بودند و لطمه سنگینی دیدند.»

وی با بیان اینکه بخش خصوصی برای جبران یک ماه حداقل یک چهارم سال را از دست می‌دهد، تصریح کرد: دولت باید حداقل الگوی سال قبل را پیاده می‌کرد و تعویق سه ماهه مهلت چک‌ها و پردخت وام اشتغال برای هر نفر را در دستور کار قرار می‌داد.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12465

3 Comments

  1. مجید

    مقصر منم! اصلا همه تقصیرا رو من گردن میگیرم! مسئولان راحت باشن!

  1. نیوشا

    خب خدارو شکر، لباس خریدنم دیگه کنسله

  1. فریبا

    نخورید،نیاشامیدوالبته نپوشید!

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com