جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

بازار خودروهای داخلی

ثبات نسبی بازار خودروهای داخلی

03:45۰

نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری و انتظار جهت مشخص شدن مذاکرات هسته‌ای، باعث شد تا در چند وقت اخیر قیمت خودروهای داخلی دستخوش تغییرات زیادی نشود.

به گزارش اسپات نیوز، بررسی‌های عوامل اثرگذار بر قیمت خودرو، حاکی از آن است که بازار خودرو در هفته اخیر رشد قیمتی زیر یک درصدی را تجریه کرده است به طوری که خودروهای داخلی تنها یک تا دو میلیون افزایش قیمت داشته‌اند.

از عوامل تاثیرگذار بر قیمت خودرو می‌توان به انتخابات رئیس جمهوری اشاره کرد. در این زمان خریداران و فروشندگان تا قبل از انتخاب شدن رئیس جمهور دست از هر گونه فعالیتی می‌کشند.

ریز نوسان‌های قیمت دلار هم در قیمت‌گذاری بی‌تاثیر نیست به طوری که فعالان بازار خودرو بالا پایین شدن قیمت‌ها را به این مورد ربط می‌دهند و با هر نوسان قیمتی در بازار دلار، قیمت خودرو هم تغییر می‌کند.

البته وضعیت ثبات نسبی قیمت خودرو در حالی رخ داده است که چندی پیش خودروسازان مجوز افزایش قیمت تا حدود ۹ درصد را از شورای رقابت دریافت کرده‌اند اما حتی این مجوز هم نتوانست چندان بازار خودرو را تحت تاثیر قرار دهد.

نوسانات قیمتی بازار خودرو

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در این مدت بازار خودروهای داخلی یا بدون تغییر مانده‌اند و یا رشد اندکی را تجربه کرده‌اند.

بررسی‌های بازار خودرو در هفته آخر اردیبهشت بیان‌گر آن است که دو خودرو (کوییک معمولی) و (تیبا صندوقدار) بیشترین رشد قیمت را داشته‌اند و با رشدی دو میلیون تومانی نسبت به هفته قبل در بازار عرضه شدند.

خودروهایی که رشد یک میلیونی را داشتند عبارتند از (کوییک R)، (پژو ۲۰۶ تیپ ۲)، (سمند LX با موتور EF7)، (سمند سورن)، (تیبا۲ معمولی).

سایر خودروها نیز با هیچ نوسان قیمتی هفته گذشته را به اتمام رساندند.

نوسانات قیمتی کوییک

براساس ارزیابی بازار، «کوییک معمولی» در هفته سپری شده رشد دو میلیونی قیمت را تجربه کرد و با قیمت ۱۴۸ میلیون تومان در بازار معامله شد. اما «کوییک R» رشدی یک میلیون تومانی را ثبت کرد و در بازار با قیمت ۱۵۵ میلیون تومان این هفته را به پایان رساند.

نوسانات قیمتی تیبا

از دیگر محصولات بازار پرفروش بازار خودرو می‌توان به «تیبا صندوقدار» اشاره کرد؛ ارزیابی بازار خودرو نشان می‌دهد که این خودرو این هفته رشد دو میلیون تومانی قیمت داشت و با قیمت ۱۲۴ میلیون تومان در بازار معامله شد.

قیمت «تیبا۲» معمولی نیز با رشدی ۱ میلیونی در هفته جاری در بازار به ۱۳۴ میلیون تومان رسید.

اما ساینا که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است از دیگرخودروهایی است که در این هفته کاهش قیمت داشته است. براساس ارزیابی بازار ساینا درهفته سپری شده بدون تغییر و با قیمت ۱۴۱ میلیون تومان در بازار معامله شد.

قیمت محصولات پژو

براساس رصد بازار، خودرو پرطرفدار این شرکت یعنی ۲۰۶ تیپ ۲ این هفته را با رشد یک میلیونی قیمت به پایان رساند و در بازار با قیمت ۲۰۱ میلیون تومان معامله شد.

ارزیابی صورت گرفته از بازار نشان دهنده آن است که تیپ ۵ این خودرو نیز در هفته سپری شده بدون تغییر و با قیمت ۲۵۸ میلیون تومان در بازار معامله شد. اما با ارزیابی بازار خودرو می توان گفت «پژو ۲۰۶ صندوقدار» دیگر محصول خانواده ۲۰۶ که همواره توانسته نظر خانواده‌ها را به خود جلب کند، این خودرو در بازار در محدوده قیمتی ۲۴۵ میلیون تومان قیمت خورد و بدون تغییر در بازار عرضه شد.

قیمت خانواده سمند

در میان محصولات ایران خودرو «سمند LX» نیز هفته سپری شده را بدون تغییر قیمت به پایان رساند و در بازار ۱۹۰ میلیون تومان عرضه شد. اما «سمند lx با موتورEF7» این هفته رشدی یک میلیون تومانی را تجربه کرد و در بازار با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان معامله شد.

«سورن» هم از رشد یک میلیونی قیمت جا نماند و هفته سپری شده را با قیمت ۲۴۲ میلیون تومان به پایان رساند.

خودرو شاهین با چه قیمتی معامله می‌شود؟

شاهین یکی از محصولات خودروسازی سایپا  است که اواخر سال گذشته در تعداد محدود و به صورت نمادین به خریداران فروخته شد.

شرکت سایپا در آن زمان قیمت ۲۶۸ میلیون تومان را برای این خودرو تعیین کرد و مشخص نیست این خودرو در تحویل رسمی با چه قیمتی به دست خریداران خواهد رسید.

 

 

 

منبع
خبر آنلاین
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12608

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com