جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

راه آهن شلمچه - بصره

سفر به عراق آسان می‌شود؛ راه‌آهن شلمچه – بصره کلید خورد

02:00۰

مسئولان وزارت راه و شهرسازی از آغاز مراحل عملیاتی راه‌آهن شلمچه – بصره از هفته جاری و با اعتباری حدود یکصد میلیون یورو خبر دادند.

به گزارش اسپات نیوز، شهریور ماه سال ۹۹، پس از تغییر سرمایه‌گذار راه‌آهن شلمچه – بصره از بنیاد مستضعفان به یکی از شرکت‌های بخش خصوصی واگذار شد، ساخت این خط ریلی وارد مراحل جدی‌تری شد و قرار شد این پروژه در مدت دوسال به بهره‌برداری رسیده و شرکت سرمایه‌گذار آن ۵۰ سال برای بازگشت سرمایه‌اش از آن استفاده کند.

حالا و پس از گذشت حدود هشت ماه عملیات اجرایی و احداث آن آغاز شده است.

خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در این باره گفت: در جلسه‌ای که چندی پیش به اتفاق وزیر راه و شهرسازی با نخست‌وزیر عراق برگزار شد، تفاهم‌نامه خط آهن شلمچه – بصره به طرف مقابل ارائه و گزارشاتی در این‌باره داده شد.

خادمی همچنین از شرایط اجرایی شدن خط راه‌آهن شلمچه-بصره، گفت : ایران درخواست تحویل زمین و بستر ریل را ارائه داد که نخست‌وزیر عراق اعلام کرد برای آنکه امور مربوط به این خط ریلی پیش برود و عراق با ایران در مورد این خط ریلی همکاری کند، باید مصوبه این خط ریلی در دولت عراق به تصویب برسد که این مصوبه چندی پیش از سوی هیأت وزیران عراق تصویب و به وزارت حمل و نقل عراق ابلاغ ‌شد.

همچنین محمود غفاری معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی نیز دو روز پیش درباره این خط ریلی اظهار کرد: عملیات احداث این محور ریلی به طول ۳۵ کیلومتر با سرمایه گذاری بخش خصوصی به ارزش تقریبی ۱۰۰ میلیون یورو به زودی وارد مرحله اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه طی هفته آتی تمام مشکلات و ابهامات موجود در خصوص اجرایی کردن مصوبه هیات وزیران و تامین مالی این طرح برطرف خواهد شد، گفت: احداث این محور نقش مهمی در ایجاد تعامل منطقه‌ای، زیارتی و جابه‌جایی مسافر و کالا بین دو کشور همسایه خواهد داشت و امیدواریم حداکثر تا یک ماه آینده شاهد کلنگ‌زنی این پروژه مهم و زیرساختی باشیم.

در ادامه باید منتظر ماند و دید خط ریلی شلمچه-بصره در فاصله ۱۶ ماه آینده می‌تواند تکمیل شده و به بهره‌برداری برسد تا بر اساس قرارداد در بازه دو ساله تعیین شده برای جابه‌جایی مسافر و بار بین ایران و عراق مورد استفاده قرار گیرد؟

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12629

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com