جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

مالیات خانه لوکس

اخذ مالیات از لوکس‌نشینان کی اجرایی می‌شود؟

02:47۰

طبق قانون، برای اخذ مالیات از خانه و خودروهای لوکس باید وزارت اقتصاد آیین‌نامه اجرایی را به هیئت وزیران تا پایان ماه جاری برای تصویب ارسال کند.

به گزارش اسپات نیوز، بودجه امسال، صاحبان خانه و خودروهای با ارزش بالای ۱۰ و یک میلیارد تومان را مکلف به پرداخت مالیات کرده است.

براساس اظهار رئیس کل سازمان امور مالیاتی، این افراد تا خرداد ماه باید شناسایی شوند و تا پایان بهمن سال جاری مکلف به پرداخت مالیات هستند.

براساس قانون، مالیات خودروهای تا یک و نیم میلیارد تومان (نسبت به مازاد یک میلیارد تومان) یک درصد، تا مبلغ سه میلیارد تومان (نسبت به مازاد یک و نیم میلیارد تومان) دو درصد، تا مبلغ چهار و نیم میلیارد تومان (نسبت به مازاد سه میلیارد تومان) سه درصد و نسبت به مازاد چهار و نیم میلیارد تومان هم چهار درصد خواهد بود.

با توجه به کف قیمت مالیات‌گیری (یک میلیارد تومان) تقریبا هیچ خودروی تولید یا مونتاژ داخلی مشمول مالیات نخواهد شد و مالیات مربوطه مخصوص خودروهای وارداتی است که قیمت روز و سال ساخت یا ورود آنها ملاک میزان مالیات خواهد بود.

جریمه‌ پرداخت نکردن مالیات خودروهای لوکس

اگر صاحبان خودروهای لوکس مالیات مربوطه را نپردازند، قادر به نقل و انتقال خودرو نیستند و باید مبلغ مالیات را در زمان نقل و انتقال پرداخت کنند.

همچنین، خانه‌هایی که ارزش آن‌ها بیش از ۱۰ میلیارد تومان باشد، مالکان آن‌ها نیز مکلف به پرداخت مالیات است، اما خانه‌های درحال ساخت و در سال تملک از پرداخت این مالیات معاف هستند.

نرخ مالیات سالانه این خانه‌های لوکس به شرح زیر است:

۱- نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تا ۱۵ میلیارد تومان؛ یک در هزار

۲- نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تا ۲۵ میلیارد تومان؛ دو در هزار

۳- نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تومان؛ سه در هزار

۴- نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تا ۶۰ میلیارد تومان؛ چهار در هزار

۵- نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا پنج در هزار

علاوه براین جریمه‌ها، در صورتی که صاحبان خانه‌های لوکس مالیات متعلقه را نپردازند، قادر به نقل و انتقال یا اجاره واحد مسکونی خود نیستند و باید مبلغ مالیات را در زمان نقل و انتقال پرداخت کنند.

قانون بودجه امسال، سازمان امور مالیاتی را برای اجرای این بند مکلف به تعیین آیین نامه کرده که باید تا حداکثر پایان خرداد ماه نسبت به تعیین دارایی‌های مشمول و ارزش آنها اقدام کند و مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص مشمول برساند.

همچنین، آیین نامه اجرایی باید به تصویب هیئت وزیران برسد که پیگیری‌‌های لازم نشان می‌دهد که سازمان امور مالیاتی آیین نامه مربوطه را به وزارت اقتصاد ارسال کرده اما هنوز به مرحله تصویب هیئت وزیران نرسیده است.

بنابراین، تا پایان اردیبهشت‌ماه جاری، فرصت برای اجرای قانون مالیات بر خانه و خودروهای لوکس وجود دارد که مسئولان وزارت اقتصاد باید هر چه سریع‌تر در  اقدامات لازم را انجام دهند تا قانون اجرا شود، زیرا تا زمانی که این آیین نامه به تصویب هیئت وزیران نرسد، از خانه و خودروهای لوکس هم مالیاتی اخذ نمی‌شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12783

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com