جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

خرید و فروش رمزارز

روحانی: درگاه رمزارزها را نبندید!

02:48۰

در نامه‌ای که از سوی دفتر نهاد ریاست‌جمهوری به رئیس کل بانک مرکزی ارسال شد، خواسته شد که از مسدودیت درگاه‌های فروش رمزارز جلوگیری شود.

به گزارش اسپات نیوز، طی سال ۹۹ در پی سقوط ارزش بازار سرمایه و متضرر شدن تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران، زخم‌خوردگان از ریزش‌های بورس به بازار رمزارزها پناه آوردند که توجه‌ها را به این بازار جلب کرد اما غیرقانونی بودن مبادله رمز ارزها بین افراد و خروج سرمایه از کشور در پی این امر، به اختلافات در این بین شدت بخشید.

در نهایت، بانک مرکزی به شرکت شاپرک، پرداخت‌یاران و پذیرندگان پشتیبانی شده در نظام پرداخت کشور را موظف کرد که درگاه‌های ارائه‌دهنده رمز ارزها را مسدود کنند.

با فرا رسیدن سال ۱۴۰۰ مطرح شد که همچنان شرکت‌های اصلی ارائه‌دهنده درگاه پرداخت تحت نظارت شاپرک به ویژه در قالب IPG به صرافی‌های آنلاین فروش رمزارزها خدمات می‌دهند.

رئیس مجلس در واکنش به این موضوع، در نامه‌ای از رئیس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار مسدودسازی درگاه پرداخت الکترونیک صرافی‌های ارز دیجیتال شد و به صراحتا اعلام کرد که اکتفای صرف به اعلام ممنوعیت مبادلات رمزارزها نمی‌تواند رافع مسئولیت بانک مرکزی و وزارت اقتصاد باشد.

قالیباف در این نامه تاکید کرد که بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی حوزه نظام پولی در اسرع وقت ضمن ارائه برآورد قابل اتکا از آینده این فناوری و اثر آن بر اقتصاد و به ویژه نظام پولی و مبادلات کشور، مقررات لازم را برای فعالیت در مبادلات رمزارزها تدوین و نسبت به نظام‌مندکردن فعالیت رمزارزها اقدام کند و تا آن زمان درصورت متضرر شدن مردم به واسطه وجود درگاه‌های پرداخت دارای مجوز از بانک مرکزی در این سایت‌ها، بانک مرکزی باید پاسخگو باشد.

پس از اوج گرفتن این موضوع در بازار رمزارزها، رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به آن گفت که تا زمان ترسیم نقشه راه در این زمینه از درگاه‌های پرداخت صرافی‌ها را مسدود نمی‌کند که به اعتقاد کارشناسان، دلیل اینکه تاکنون بانک مرکزی به اعطای مجوز به صرافی‌های آنلاین رمز ارز ورود نکرده، این است که تصور می‌کند با اعطای مجوز به آنها، بایستی کلیه ریسک‌های آنها را نیز قبول کند.

وزیر اقتصاد نیز درباره نحوه مدیریت بازار رمزارزها معتقد است که در این زمینه باید فعالانه مدیریت و عمل کرد تا بتوان مزایای رمزارزها را به حداکثر و معایب آن را به حداقل رساند.

اما به تازگی نامه‌ای از سمت دفتر نهاد ریاست‌جمهوری خطاب به رئیس کل بانک مرکزی منتشر شده است که در آن ذکر شده «با توجه به درخواست بیش از ۶۰ هزار نفر از متعاملین و کسب‌وکارهای تبادل رمزارز جهت جلوگیری از مسدودسازی درگاه‌های پرداخت اینترنتی اقدام لازم انجام شود».

بنابراین، در شرایطی که آمارها نشان می‌دهد۱۲ میلیون ایرانی به بازار رمز ارزها ورود کرده‌اند به طوری که ۷۷ درصد آن‌ها با هدف حفظ ارزش پول پا به این بازار گذاشته‌اند، بیش از پیش احساس می‌شود که باید سیاست و تصمیم معقول و مناسب از سوی مسئولان درنظر گرفته شود تا ضرر و نگرانی‌های مردم نسبت به سرمایه‌های خود از بین برود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12821

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com