جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

قطعی برق

قطعی برق تا یک ماه آینده ادامه‌دار خواهد بود

06:47۰

در روز دوم خرداد ماه غلت قطعی‌ برق متوالی این چند وقت اخیر و راه‌حل‌های برطرف کردن این مشکل با خضور محمدحسن متولی زاده مدیرعامل شرکت توانیر و مالک شریعتی نیاسر سخنگوی کمیسیون انرژی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش اسپات نیوز، محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل شرکت توانیر با تاکید بر این نکته که امسال یک سال بی‌سابقه‌ای بود، شاید در ۵۰ سال اخیر ایران گرما تا به این حد سابقه نداشت، ادامه داد: گرمای شدید و زودرس داشتیم ، حتی فروردین ماه ۵ درجه گرمتر از دمای متوسط سال های گذشته بود.

متولی زاده با اشاره به اینکه کم بارشی و خشکسالی هم اضافه شده است تصریح کرد: امسال چاه های کشاورزی زودتر به مدار آمدند و دستگاه های سرمایش مردم زودتر روشن شد و پدیده‌ای به نام رمز ارز متاسفانه یک حجم قابل ملاحظه‌ای از مصرف را به خود اختصاص داد.

وی اضافه کرد: ما با رشد مصرف ۲۰ درصدی روبه‌رو هستیم که بی سابقه است . ما رشد ده برابری را تجربه کرده‌ایم،به طور معمول یک میلیون مشترک جدید هر ساله داریم که معمولاً دو هزار مگاوات مصرف اضافه دارند.

مدیرعامل شرکت توانیر اظهار کرد: صنعت برق یک صنعت عرضه و تقاضا است یعنی به عبارتی از تولید به مصرف است، مصرف رشد بسیار زیادی داشته اما عرضه و تولید کاهش داشته است ، مهم‌ترین مسئله کاهش ذخیره آب نیروگاه برق آبی بود که بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد‌.

او اعلام کرد: تعمیرات نیروگاه ها مسئله دیگری است لذا با توجه به برنامه‌ریزی نرمالی که انجام می‌شود معمولاً تا نیمه خرداد برنامه‌ریزی می‌شود تا به مدار بیاید و تعدادی از آن ها آماده نبودند و لذا این موضوع منجر به فاصله میان عرضه و تقاضا شد.

متولی زاده با اشاره به اینکه خیلی از پیش‌بینی‌ها در خصوص شرایط جوی قابل تحقق نیست گفت: امسال جزو خشک‌ترین سال‌های ۵۰ سال گذشته است، برای این شرایط دو راهکار داریم یکی اینکه بتوانیم قدرت انعطاف پذیری در مصرف داشته باشیم و یا اینکه ذخیره کافی و مورد نیاز برای شرایط اضطرار داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه بحث ذخیره کافی نیاز به سرمایه‌گذاری‌های زیاد دارد بیان کرد: در خصوص انعطاف‌پذیری در مصرف، وزارت نیرو در سال های اخیر سیاست های تشویقی برای مشترکین را داشت که اگر در شرایط خاص مصرف جابجا شود و کاهش پیدا کند تشویق صورت می‌گیرد.

او با اشاره به اینکه در زمستان تولید گاز ۸۵۰ میلیون مترمکعب در روز بود گفت: بیش از ۶۵۰ میلیون در بخش خانگی و تجاری مصرف شد و سوخت تحویلی به نیروگاه‌ها کاهش پیدا کرد، الزاماً باید سوخت مایع مصرف می شد، تعدادی از نیروگاه‌های ما که برنامه تعمیرات داشتند به دلیل اینکه مجبور بودند تا از سوخت مایع استفاده کنند بیش از زمان مقرر کار کردند و تعمیراتشان با تاخیر روبرو شد و این تاخیر عملاً اثراتش را در این مقطع زمانی نشان می‌دهد.

تاثیر استخراج رمزارز بر قطعی برق

وی با اشاره به اینکه رمز ارز به مفهوم مصرف انرژی است گفت: بخش عمده ای از این رمز ارز ها به ایران سرازیر شد به این دلیل است که انرژی در ایران ارزان است. اینها دو دسته هستند آن دسته که در حدود قوانین و مقررات کار می‌کنند حدود ۳۰۰ مگاوات قرارداد رسمی دارند که مدیریت‌پذیر هستند، از دیروز آن‌هایی که قانونی بودند، از مدار خارج شده‌اند.

متولی زاده با اشاره به اینکه اما تعدادی که اکثریت هستند تمایلی ندارند در چارچوب قانون مدیریت پذیر باشند عنوان کرد: در مورد رمز ارزها آمار دقیقی نداریم یکی از خصوصیات رمز ارز این است که خیلی قابل‌کنترل نیست.

مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به اینکه عده‌ای غیرمجاز کار می‌کنند، توضیح داد: در سال‌های اخیر رشد انرژی مصرفی برای استخراج هر واحد رمز ارز چندین برابر شده است، حدود دو هزار مگاوات رمز ارز حداقل در ایران وجود دارد.

وی اظهار کرد: وقتی در مورد هزار یا دو هزار مگاوات صحبت می‌کنیم مفهوم آن به معنای مصرف دو میلیون خانوار است یعنی از مصرف ۷ استان کشور مجموعاً بیشتر می‌شود که این رقم ۳۰ درصد مصرف تهران می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ما از مردم در این موضوع درخواست می‌کنیم تا به ما کمک کنند گفت: مردم اگر در جایی دیدند که به صورت غیرمجاز این کار انجام می‌شود به ما مراجعه کنند و ما پاداش می‌دهیم، ما در این زمینه نیاز به کمک داریم از دستگاه‌های امنیتی ،قضایی کمک خواسته‌ایم.

قطعی برق تا کی ادامه دارد؟

متولی نژاد با اشاره به اینکه از قوه‌ قضاییه خواهش کرده‌ایم تا به ما کمک کنند عنوان کرد: صنعت برق از نظر توان فنی مهندسی واقعاً مشکلی ندارد، از نظر توان تولید ساخت تجهیزات هیچ مشکلی نداریم و خوشبختانه سازنده‌ها و پیمانکاران بسیار قوی داریم.

مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به اینکه تا یک ماه آینده همین بساط در قطعی برق خواهد بود ، عنوان کرد: ما ارزان‌ترین برق دنیا را داریم اخیراً گفته شده که فقط افراد سیگاری که تعداد آنها زیاد نیست هزینه‌ای که بابت سیگار می دهند ۵ برابر هزینه‌ای است که تمام مردم ایران پول برق برای مصرف خانه‌هایشان در طول یک سال می‌دهند.

در ادامه مالک شریعتی نیاسر سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه مشکل کمبود و قطعی برق و خاموشی، مشکل امسال ما نیست گفت: مشکلی است که روند چند ساله را طی کرده است، قانون برنامه ششم تکالیفی را برای وزارت نیرو تعیین کرده بود که الان سال پایانی قانون برنامه است لذا اگر این قانون را مرور کنیم بحث برای ما روشن می‌شود.

وی گفت: ماده ۴۸ قانون برنامه ششم توسعه وزارت نیرو را مکلف کرده ۲۵ هزار مگاوات افزایش ظرفیت تولید برق را داشته باشد که الان حداکثر ۱۰ هزار مگاوات محقق شده است و ۱۵ هزار مگاوات از قانون برنامه عقب هستیم.

شریعتی نیاسر تصریح کرد: ۵ درصد از ظرفیت تولید برق کشور باید تجدیدپذیر باشد ،اگر این ۵ درصد را به نسبت ظرفیت اسمی صاف کنیم ۴ هزار مگاوات می‌شود، صنعت برق صنعتی شش ماهه و یک‌ساله نیست، باید طی سالیان گذشته برنامه‌ریزی می‌شد. مجموعه سیاست‌های قیمتی و غیره ما را امروز به اینجا رسانده و میوه تلخی است که ناشی از مجموعه سیاست‌های قیمتی است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: افزایش مصرف برق اشتباه است آنچه که اشتباه است افزایش شدت انرژیست . هرچه کشور به سمت صنعتی شدن پیش برود قاعدتاً نیاز به انرژی بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: در بحث سیاست‌های قیمتی سال ۹۲ وزارت نیرو افزایش پلکانی را برنامه‌ریزی کرد که این سیاست می گوید باید بین کم‌مصرف‌ها و پرمصرف‌ها تفاوت قائل شد و به صورت نمادین میزان تعرفه ها را برای افراد پرمصرف و بالاتر از الگوی مصرف در بخش خانگی، تجاری و صنعتی با جرایم روبه‌رو کنیم ، متاسفانه با تصمیم سیاسی دولت این موضوع کنار گذاشته شد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: اتفاقات جوی باید پیش‌بینی شود. سال‌های کم آب تر از این هم داشتیم و یا عمده تأثیر کم‌آبی شاید چند ماه آینده مشخص شود ماجرا شاید فراتر از این‌ها باشد،به نظر می‌رسد ۶ یا ۷ هزار مگاوات ظرفیت در حال تعمیر داریم.

خوش گفتار نائب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان برق با اشاره به اینکه سرمایه‌گذارانی که نیمی از برق کشور را تولید می‌کنند برای یک جلسه سه سال پشت در وزارت نیرو معطل می‌مانند، گفت: وزارت نیرو بدهی سرمایه‌گذاران را نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۴۰ درصد از برق توسط وزارت نیرو تولید می‌شود و مابقی توسط بخش‌های غیردولتی بیان کرد: بخش غیردولتی از سال‌های قبل به دنبال این موضوع است که مشکل برق به دلیل مشکل تولید به وجود می‌آید. در سال ۹۸ ،۳۸۰۰ مگاوات کمبود داشتیم که با مدیریت مصرف کمبود برطرف شد.

نایب‌رئیس تولیدکنندگان اتحادیه برق گفت : سال ۹۹، ۵۶۰۰ مگاوات کمبود داشتیم ، بخش غیر دولتی حدود ۵۵ درصد برق را تولید می‌کند این در حالی است که سرمایه‌گذاران این بخش از وزیر وقت مطالبات را می‌خواهند اما نمی‌دهد. مشکل این است که سرمایه‌گذار سرکوب شده است و وقتی سرمایه‌گذاران سرکوب شوند، سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

انتهای پیام

منبع
تجارت نیوز
لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12781

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com