جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

واکسن کرونا

قطعی برق واکسن‌های کرونا را از بین می‌برد؟

03:00۰

علاوه بر اختلال در دستگاه‌های اکسیژن‌ساز مراکز درمانی با قطعی برق، اکنون خبرهای نگران‌کننده‌ای از مراکز درمانی مبنی براینکه این قطعی پی‌درپی، زنجیره سرد مخازن انبار واکسن را قطع می‌کند، به گوش می‌رسد!

به گزارش اسپات نیوز، برخی از متصدیان مراکز سلامت در همین رابطه می‌گویند که چنین اتفاقی در حالی رخ می‌دهد که بیشتر مراکز سلامت، زیرساخت‌های لازم از جمله دستگاه‌های ژنراتور تامین برق اضطراری ندارند. همین اتفاق سبب شده تا در این مراکز، بر بسته بودن مداوم یخچال‌های نگهداری واکسن و استفاده از یخ برای تامین سرما در کولدباکس‌ها تأکید شود.

کارکنان با تاکید بر اینکه اگر این وضعیت ادامه داشته باشد و نگران ازبین‌رفتن واکسن‌ها هستند، می‌گویند: قطعا برای نگهداری از واکسن‌ها که هر دو تا سه روز یک‌بار به آنها تحویل داده می‌شود، در آینده با مشکل مواجه می‌شوند.

یکی از پزشکان مراکز سلامت دراین‌باره می‌گوید: ‌واکسن‌ها تحمل تغییر دما را دارند اما زمان هم کاملا مشخص‌شده است و درصورت هرگونه تغییر دمایی که موجب آسیب به واکسن شده باشد با تهیه صورت جلسه واکسن از رده خارج می‌شود.

این پزشک با بیان اینکه نوع واکسن‌ها با یکدیگر متفاوت است، اظهار کرد: برخی از واکسن‌ها اگر درشان باز شود، حتما باید تزریق صورت بگیرد و نمی‌توانند مجددا به یخچال برگردانده شوند. واکسن‌هایی هم که اکنون در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند عمدتا تک‌دوز برای یک نفر و  ۲ دوز تزریق به ۲ نفر است. مراحل واکسیناسیون هم به این صورت است که برای اوت‌نشدن واکسن تعداد مشخص و مورد نیاز به کولدباکس‌هایی که دارای آیس‌پک و دمای ۲تا ۸ درجه هستند منتقل و تزریق می‌شوند اما هم‌اکنون نگرانی‌هایی از قطعی برق وجود دارد و ما درصورت قطعی مداوم برق مجبور هستیم که در یخچال را باز نکنیم تا درجه سرما حفظ شود.

به‌گفته این پزشک، اگر قطعی برق تنها همین ۲تا ۳ ساعت در طول شبانه‌روز باشد، مشکلی برای زنجیره سرمای واکسن‌ها ایجاد نمی‌شود اما اتفاقی که باعث نگرانی بیشتر شده قطعی برق به‌صورت ۲تا ۳مرتبه در روز است و با توجه به اینکه سهمیه واکسن مراکز بهداشتی به‌صورت ۲تا ۳روزه توزیع می‌شود درصورت قطع شدن برق مداوم احتمال سوختن یخچال‌ها و محافظ‌های آنها وجود دارد.

او با اشاره به اینکه اغلب نگرانی‌ها بابت از بین رفتن واکسنی است که به زحمت تهیه می‌شود ،گفت: نگهداری واکسن‌های ۱۰دزی هندی و کره‌ای و حتی واکسن‌های چنددوزی روسی در این وضعیت بسیار سخت است، چراکه شرایط نگهداری متفاوت‌تری نسبت به واکسن‌های چینی دارند. واکسن‌های چینی تک‌دوز هستند و دمای مورد نیاز آنها منفی۲ درجه است. اما برای نگهداری واکسن‌های روسی حتما باید از یخ خشک استفاده شود که دمای منفی ۲۰درجه باشد. بعد از خروج از یخچال هم ۲ساعت زمان نیاز داریم که یخ آنها باز شود و پس از آن هم ۲ساعت بیشتر زمان برای تزریق وجود ندارد. در این وضعیت ما حتی پرتی واکسن هم داشتیم که باید برای دلیل آن صورتجلسه با نماینده حراست و نماینده وزارت بهداشت پر می‌کردیم که مبادا واکسن به گروه غیرهدف تزریق شده باشد.

براساس گفته‌های این پزشک در حال حاضر با توجه به اخطارهای قطعی مکرر برق در ماه‌های پیش‌رو بهترین اتفاق این است که حجم زیادی از واکسن از زنجیره سرما خارج نشود اما این وضعیت درباره گروه‌های سنی پایین‌تر که جمعیت بالاتری خواهند داشت موجب کند‌تر شدن روند واکسیناسیون خواهد بود. این شرایط حتی فشار مضاعفی را بر نیروهای مراکز بهداشت وارد کرده و اضطراب آنها را افزایش داده است. او در ادامه می‌گوید که از اداره برق خواسته شده تا از قطع برق این مراکز جلوگیری شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12916

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com