جهت دسترسی سریع‌تر به آخرین اخبار اقتصادی روز ایران و جهان، کانال تلگرام «اسپات نیوز» را دنبال کنید

امتحانات مجازی

کیسه‌دوزی فرصت‌طلبان برای سوء استفاده از امتحانات مجازی

03:00۰

با آنلاین شدن آموزش، دانش‌‌آموزان و دانشجویانی به دنبال افردی هستند تا جای آنها امتحان بدهد و نمره خوب قبولی را بگیرد. این روزها بازار همیاران تقلب حسابی رونق گرفته است.

به گزارش اسپات نیوز، طبق ماده ۵۴۱ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات): «هرکس به جای داوطلب اصلی هریک از آزمون‌ها اعم ازکنکور ورودی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی‌، دانش‌سراها، مراکز تربیت معلم‌، اعزام دانشجو به خارج از کشور یا امتحانات‌ داخلی و نهایی واحدهای مزبور یا امتحانات دبیرستان‌ها، مدارس ‌راهنمایی و هنرستانها و … در جلسه امتحان شرکت نماید حسب‌مورد مرتکب و داوطلب علاوه برمجازات اداری و انتظامی به ‌دویست هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.»

در گذشته ماده فوق دردسرساز بود اما حالا به یمن امتحانات آنلاین کمتر کسی با این ماده ۵۴۱ برخورد دارد. تنها امتحانی که در سال گذشته به صورت حضوری برگزار شد امتحانات کنکور بود و سایر امتحانات به صورت مجازی در آمده است و شرکت در این امتحانات به جای دانش آموزان و دانشجویان، کار سختی نیست.

تقلب، معضل جهانی امتحانات آنلاین

مساله تقلب در امتحانات آنلاین یک معضل جهانی است و برخی کشورها با آن به مبارزه هم پرداخته‌اند. به عنوان مثال در ترکیه دانشگاهی به نام بیلکنت برای تمام دانشجویان خود که ۱۱ هزار نفر هستند، آینه با سایز متوسط ارسال کرده تا در هنگام امتحانات آنلاین در پشت خود قرار دهند. با این کار دانشجویان نمی‌توانند در امتحانات تقلب کنند. گوگل در مصاحبه‌های خود از این روش استفاده می‌کند. این تکنیک کارآمد است و هزینه بسیار پایینی دارد. هزینه هر آینه تنها به ۳ یا ۴ دلار می‌رسد.

در ایران اما نه مرکزی برای دانش‌پژوهان خود آینه فرستاده و نه اتفاق دیگری برای جلوگیری از تقلب در سامانه‌ها رخ داده است. تمام احراز هویت دانش پژوهان وارد کردن کد ملی و رمز است تا به سامانه امتحانات وارد شوند.

هزینه‌های ۱۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی برای شرکت در امتحان

نظارت بر امتحان آنلاین فرایند پیچیده‌ای است و چالش‌های خودش را دارد. این چالش‌ها باعث به وجود آمدن بازاری به عنوان همیار امتحان در فضای مجازی شده است؛ افرادی که با دریافت هزینه‌هایی بین ۱۰ تا ۱۰۰ هزار تومان، به جای دانش آموزان و دانشجویان امتحان می‌دهند.

با جستجو در پلتفرم‌های فروش و آگهی، به این ناجیان امتحان دست پیدا می‌کنید. برخی افراد در این گروه‌ها خدماتی را رایگان ارائه می‌دهند و برخی از آنها نیز هزینه دریافت می‌کنند.

سوء استفاده همیاران تقلب از بچه‌ها

مساله اعتماد از بزرگترین چالش بین دانش پژوهان و این ناجیان است. هیچکس به دیگر اطمینان کاملی ندارد و ممکن است پولی به شخص داده شود و ناگهان طرف غیبش بزند و یا امتحان را خراب کند و از آنسو شاید کسی جای دیگری امتحان بدهد و پس از آن پولی از سوی دانش پژوه واریز نشود. این چالش هیچ راه حلی هم ندارد چرا که اساسا برای یک بازار غیرقانونی، نمی‌توان قوانین درستی تدوین کرد.

پیام کاربران گروه تقلب امتحانات در ساعات ۹ تا ۱۱ در زمان برگزاری امتحانات است به اوج می‌رسد و ناجیان تقلب نیز در همین ساعات آنلاین می‌شوند. برخی پول می‌گیرند و برخی هزینه‌ای نمی‌گیرند ولی گروه دردسرساز آن دسته‌ای هستند که از بچه‌ها سواستفاده می‌کنند.

انتهای پیام

لینک کوتاه
https://spotnews.ir /?p=12792

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند
Banner psd created by oxurra - www.freepik.com